Larviki vald

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Larviki vald

norra Larvik

Larvik komm.png

Pindala: 530 km²
Elanikke: 42 124 (seisuga 1.01.2009)[1]
Halduskeskus: Larvik
Larviki valla asukoht Vestfoldi maakonnas

Larviki vald on vald Norras Vestfoldi maakonna edelaosas. 1. jaanuaril 1988 liideti Larviki linn (omavalitsus 1838. aastast), Staverni linn ning Brunlanesi, Hedrumi ja Tjøllingi vallad. Larviki valla keskus on Larvik.

Üldinfo[muuda | muuda lähteteksti]

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Nimi muinaspõhja vorm oli Lagarvík. Talunime esimene osa omastavas käändes logr tähendab "vesi" või "jõgi" (praegu see on Numedalslågeni jõgi) ja lõpp vík tähendab "laht". Nii on see "laht (Numedals)lågeni suudmes". Enne 1889 kirjutati nimi "Laurvik" või "Laurvig".

Vapp[muuda | muuda lähteteksti]

Vapp on kinnitatud aastal 1989. Sinisel kilbil on kujutatud hõbeda värvuse mast kolme purjega, mis viitab valla meretraditsioonidele.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Brunlanes, Larvik

Larviki vald asub Oslost 105 km edelas. Valla pindala on 530 km² ja rahvaarv 41 211 (nendest 23 100 elab linnas). Peamised majandusharud on põllumajandus, kaubandus ja teenindus, millele järgnevad tööstus ja veondus.

Valla koosseisu kuulub ka Staverni asula (rahvaarv 5000) ning külad: Nevlunghavn, Helgeroa, Kvelde, Hvarnes ja Tjølling. Tähtsamad geograafilised objektid on Farrisi järv ja Numedalslågeni jõgi, mille kohalik nimi on Lågen.

Larviki vald on tuntud ka Farriskildene mineraalvee allikate poolest, mida müüdi kaubamärgiga Farris. Kaupangi lähedal Tjøllingis on keskaegse Skiringssali kaubaeeslinna varemed. Larviki vald on samuti maailmas kõige põhjapoolsem hariliku pöögi (Fagus sylvatica) metsade kasvukoht.

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Larvik seisuga 10.04.2009.