Laminaatparkett

Allikas: Vikipeedia
Laminaatparkett

Laminaatparkett on mitmekihiline sünteetiline põrandakate, mis on kokku pressitud lamineerimise käigus. Enamasti meenutab see puitu, kuid võib meenutada ka kivi. Sisemine kiht koosneb melamiinvaigust ja puidukiududest. Laminaatparketi populaarsus on järjest kasvanud, sest seda on väga lihtne paigaldada ja hooldada. Lisaks maksab see vähem kui puitparkett.

Paigaldamine[muuda | muuda lähteteksti]

Laminaatparketti on lihtne paigaldada. Igas parketipakis on kindel arv plaate, mida saab üksteise külge kinnitada. Vahel lisatakse paigaldamisel liimi. Enamasti pannakse laminaatparketi alla materjal, mis vähendab vibratsiooni ning summutab heli. Vajalik on jätta väike vahe (1–10 mm) põranda ning liikumatu objekti, näiteks seina, vahel. See võimaldab põranda liikumist ilma kahjustusi tekitamata. Reeglina kaetakse laminaatparketi ja seina liitekoht liistuga, mida on võimalik eemaldada ning uuesti kinnitada, ilma et see parketti rikuks. Parketti lõigatakse tavaliselt vaid nurkades ning seinte ääres. Paigaldusvigadeks loetakse plaatidevahelisi vahesid ning plaatide üksteisest eraldumist.

Korrashoid[muuda | muuda lähteteksti]

Oluline on hoida laminaatparkett puhtana tolmust, porist ja liivast, kuna need võivad kriimustada põranda pealmist pinda. Samuti on oluline hoida parkett kuivana, kuna vesi võib põhjustada parketi paisumist ja pundumist. Mõned parketimudelid on kaetud veekindla kattega. Veepiisad ja vesi ei ole parketile kahjulikud, kui need kuivatatakse kiiresti.

Mööblijalgadele soovitatakse paigaldada viltkaitsmed, et vältida laminaadi kriimustumist.

Kehvemate liimivabade parketiplaatide vahele võivad aja möödudes tekkida silmaga nähtavad vahed ning praod. Neid märgates on tähtis kohe praod kinni lüüa, kasutades selleks õigeid tööriistu, et vältida vahede täitumist tolmu ja mustusega, mis raskendavad parketi paigaldamist.

Kvaliteetsete liimivabade laminaatparkettide puhul kasutatakse ühinemisosasid, mis hoiavad parketiplaate koos ka pideva pinge all, vältimaks mustuse sattumist plaatide vahele ja pragude tekkimist.

Propageerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerikas ja Kanadas on kaubanduslik ühing Põhja-Ameerika Laminaatpõrandakatte Ühing (NALFA), mille alla on koondatud laminaatpõrandate tootjad ning nende tooteid tarnivad ettevõtted. Tegu on standardeid välja töötava organisatsiooniga, mille on akrediteerinud Ameerika Riiklik Standardite Instituut (ANSI), et arendada välja uusi laminaatpõrandakatte materjale, mis vastaksid Põhja-Ameerikas olevatele kriteeriumitele.

NALFA väljastab sertifitseerimistähist, mis kannab nime NALFA sertifitseerimispitsat ning see näitab, et toode on läbinud 10 liiki jõudluskontrolli, on tõestatud, et vastab antud standarditele ning need testid on läbi viidud kolmanda osapoole laboris ning toode on valmistatud Põhja-Ameerikas. Sertifitseerimiskontroll hõlmab järgmist:

  1. Staatiline koormus – näitab laminaatpõranda vastupidavust staatilisele koormusele.
  2. Paisumine – näitab, kui vastupidav on laminaatpõrand paksuse suurenemise vastu, kui see on märjaks tehtud.
  3. Pleekimiskindlus – näitab, kui hästi suudab laminaat oma värvi säilitada, kui see panna valgusallika alla, mille valgus on lähedane läbi klaasi paistvale päikesevalgusele. See ei näita vastupidavust püsival kokkupuutel väljas olevate ilmastikutingimustega.
  4. Puhastatavus ja plekikindlus – näitab, kui lihtne on laminaatpõrandat puhastada ja kui plekikindel on see tavaliste majapidamisvahendite kasutamisel.
  5. Suurele pallile vastupidavus – näitab, kui vastupidav on laminaatpõrand suure diameetriga palli tekitatavale purunemisele.
  6. Väiksele pallile vastupidavus – näitab, kui vastupidav on laminaatpõrand väikse diameetriga palli tekitatavale purunemisele.
  7. Veekindlus – näitab, kui vastupidav on laminaatpõranda dekoorikiht abrasiivkulumisele.
  8. Mõõtmetele vastupidavus – meetmed, mis on pandud vabalt seisvate laminaatpõranda plaatide mõõtmete varieeruvusele seoses kuju, pikkuse, laiuse, sirgjoonelisuse ja täisnurksusega.
  9. Vastupidavus ratastega toolidele – meetod, mille alusel määratakse laminaatpõranda välimuse ja stabiilsuse muutus nii plaatide kui ka ühenduskohtade peal, kui selle peal liigutatakse ratastega tooli.
  10. Pinnaside – näitab, millist jõudu on vaja rakendada, et purustada laminaatpõranda lauda või plaati.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Laminaatparketi leiutas 1977. aastal Rootsi firma Perstorp ja seda müüdi nimega Pergo. See ettevõte on valmistanud põrandapindasid alates 1923. aastast. Firma esimene toodang jõudis Euroopasse aastal 1984 ja Ameerika Ühendriikidesse 1994. Perstropi põrandate osakond eraldus firmast uue nimega Pergo, mis nüüd on Mohawk Industries tütarettevõte. Pergo on kõige tuntum laminaatparketi tehas, kuid firmamärk PERGO ei ole sünonüümiks kõigile laminaatpõrandatele.

Liimivaba laminaatparketi leiutas 1996. aastal Rootsi firma Välinge Aluminium (nüüd Välinge Innovation) ning müüs seda Alloc and Fiboloci nime all. Sama süsteemi töötas samal ajal välja ka Belgia firma Unilin, nende toode jõudis turule 1997. Need kaks firmat on olnud osalised mitmes juriidilises vaidluses läbi aastate ning tänapäeval enamik, kui mitte kõik, liimivabad põrandasüsteemid on tehtud litsentsiga ühe firma poolt või on kombinatsioon mõlemast.

Kasulikkus[muuda | muuda lähteteksti]

Võrreldes teiste põrandatüüpidega on laminaatpõranda valimiseks mitmeid kasutegureid. Laminaatparkett on mitmekülgne ja vastupidav. Kuna laminaatparketile liimitakse prinditud plaat alusplaadile, on võimalik teostada erinevaid stiile ja tekstuure. Hiljuti on laminaatparketile õnnestunud kuvada lisaks puidule sama hästi ka kivi- ja plaadimustrid. Laminaatparketti on lihtne puhastada, see on võrreldav teiste puitpõrandate puhastamisega. Parketti ei ole soovitatud puhastada märja lapiga, kuna on ilmnenud vead, mis tulenevad vee imbumisest parketiosade vahele ning tekitavad aja jooksul pundumist. Enamik tootmisfirmadest soovitavad kasutada kuivmeetodeid (hari) ning mõnikord veepuhastust, kasutades spetsiaalset põrandamoppi, mis ei jäta liigset vett põrandale.

Suureks eeliseks on parketi paigaldamise lihtsus. Üldiselt saab iga inimene õigete tööriistadega selle põranda paigaldamisega hakkama ning paigaldamise põhimõte on kõigile arusaadav. Kui tellida laminaatparketi paigaldamine professionaalilt, on see töö umbkaudu poole odavam kui muud tüüpi põrandate paigaldamine.