Laksefjorden

Allikas: Vikipeedia
Kirde-Norra fjordid

Laksefjorden (põhjasaami keeles Lágesvuotna) on Barentsi mere fjord Norra põhjaosas Troms og Finnmargi maakonnas Lebesby vallas.

See on Porsangeni ja Varangeri fjordi järel pikkuselt kolmas fjord Finnmargis. Ta on 72 km pikk ja sopistub peaaegu täpselt lõuna suunas[1] Kunesi külani.

Fjordi merepoolne osa paikneb Sværholti poolsaare ja Nordkinni poolsaare vahel. Tema suue on Sværholtklubbeni (läänes) ja Store Finnkjerka (idas) vahel. Sværholti poolsaarest lääne pool on lõuna suunas sopistuv Porsangen, Nordkinni poolsaarest ida pool Tanafjorden. Store Finnkjerka on läänepiiriks Kjøllefjordenile, mis sopistub Dyrfjordi poolsaarest ida pool kagu suunas Kjøllefjordini.

Fjordi suurim sügavus on 327 m (peaaegu suudme juures).

Fjordi idakaldal kulgeb maantee riksvei 98 Ifjordini ning sealt edasi fylkesvei 888. Kui fylkesvei 888 on halva ilma tõttu suletud, siis läheb Kalakisy parvlaev Kifjordenisse.

Asulad[muuda | muuda lähteteksti]

Fjordi ääres ei ole palju asulaid. Läänekaldal on suurem küla Veidnes ning idakaldal Dyfjordi, Bekkarfjordi, Lebesby ja Ifjordi küla ning suurem küla Brenngam. Lõunasopis on Kunes.

Fjordi harud[muuda | muuda lähteteksti]

Laksefjordenil on palju harusid, eriti idakaldal. Läänekaldal on ainus haru Lille Porsangen. Idakaldal on põhjast lõunasse Dyfjorden, Kofjorde, Eidsfjorden, Mårøyfjorden, Store Torskefjorden, Lille Torskefjorden, Bekkarfjorden, Ifjorden koos Friarfjordeniga, Landersfjorden, Adamsfjorden ja päris lõunasopis Storfjorden, kuhu suubub Stuorrajohka jõgi.[1] Adamsjordeni (lõunasopist kirdes) juures on juga Adamsfossen.

Saared[muuda | muuda lähteteksti]

Fjordis on palju saari. Kõige suurem on Brattholmen lõunasopis, suuruselt järgmine on Mårøya. Teised saared on Kartøya, Store Bratholmen, Langholmen, Skjåholmen, Rypøya ja Bondøya.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Fjordi algupärane, põhjasaamikeelne nimi on Lágesvuotna. Selle esimene pool láges tähendab 'tasane', sest fjordist ida ja kagu pool on tasane maa (Láges duottar). Teine pool vuotna tähendab 'fjord'.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]