Lüügerpuri

Allikas: Vikipeedia
Lüügerpurjed

Lüügerpuri (inglise keeles lugsail) on nelinurkne pikipuri, mis on kinnitatud piki laeva asetseva lüügerraa külge. Lüügerpuri sarnaneb kahvelpurjega, kuid selle eesliik on eespool masti ja halsinurk on kinnitatud halstaliga. Lüügerraa, mille abil lüügerpuri üles tõstetakse, on ettepoole kaldu. Selle pikkus on kaks kolmandikku lüügerpurje jalgliigist ja kinnitustropp masti külge asub ühel neljandikul pikkusest eesliigi ja ahterliigi vahel.

Esimest korda on lüügerpurje kujutatud Hollandi kunstniku 1584. aasta maalil. Nimetuse sai lüügerpuri alles sada aastat hiljem. Selle põhjuseks võib olla lüügerpurje sarnasus juba aastasadu varem tuntud ladinapurjega.

Eristatakse mitut tüüpi lüügerpurjesid. Nii nimetatakse lauslüügerpurjeks (dipping lugsail) purje, mida tuleb halsi vahetusel alla lasta, et halsinurk viia ümber masti teise, uude leipardasse. Seisev lüügerpuri (standing lugsail) on selline lüügerpuri, mille lüügerraa vöörinukk tõmmatakse niivõrd alla, et raa muutub nagu masti pikenduseks. See purje tüüp oli kasutusel suhteliselt lühikest aega ja on tuntud ka gunter-lüügerpurjena. Balansslüügerpurjeks (balance lugsail) nimetataval purjel on jalgliik kinnitatud nn lüügerpoomi külge, mille vööripoolne nukk ulatub ettepoole masti. On tuntud ka hiina lüügerepuri (Chinese lugsail), millel on lühike poom ja tugevusliistudega puri.