Lüügerpuri

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lüügerpuri (inglise lugsail) on nelinurkne pikipuri, mis on kinnitatud piki laeva asetseva nn. lüügerraa külge. Lüügerpuri sarnaneb kahvelpurjega, kuid selle eesliik on eespool masti ja halsinurk on kinnitatud halstaliga. Lüügerraa, mille abil lüügerpuri üles tõstetakse, on ettepoole kaldu. Selle pikkus on kaks kolmandikku lüügerpurje jalgliigist ja kinnitustropp masti külge asub ühel neljandikul pikkusest eesliigi ja ahterliigi vahel.

Esimene lüügerpuri ajaloost on tähendatud Hollandi kunstniku maalil aastast 1584. Oma nime sai l. alles sada aastat hiljem. Selle põhjuseks võib olla lüügerpurje sarnasus juba aastasadu varem tuntud ladinapurjele.

Eristatakse mitut tüüpi lüügerpurjeid. Nii nimetatakse lauslüügerpurjeks (dipping lugsail) purje, mida tuleb halsi vahetusel alla lasta, et halsinurk viia ümber masti teise, uude leipardasse. Seisev lüügerpuri (standing lugsail) on selline lüügerpuri, mille lüügerraa vöörinukk tõmmatakse niivõrd alla, et raa muutub nagu masti pikenduseks. See purje tüüp oli kasutusel suhteliselt lühikest aega ja on tuntud ka gunter-lüügerpurje nime all. Balansslüügerpurje (balance lugsail) nime all tuntud purjel on jalgliik kinnitatud nn lüügerpoomi külge, mille vööripoolne nukk ulatub ettepoole masti. On tuntud ka hiina lüügerepuri (Chinese lugsail), mis omab lühikest poomi ja tugevusliistudega purje.