Lääne-Virumaa Keskraamatukogu
Lääne-Virumaa Keskraamatukogu on Rakvere linna info-, teadus- ja kultuuriasutus, mille põhieesmärk on tagada Rakvere linna ja Lääne-Viru maakonna elanikele juurdepääs informatsioonile, teadmistele ja kultuurile ning toetada elukestvat õppimist ja enesetäiendamist. Lääne-Virumaa Keskraamatukogu põhiülesandeks vastavalt rahvaraamatukogu seadusele on koguda, säilitada ja teha lugejale kättesaadavaks temale vajalikud teavikud ja avalikud andmebaasid.
Lääne-Virumaa Keskraamatukogu täidab täiendavalt raamatukoguteeninduse maakondliku koordineerimise ülesandeid, millest peamisteks on erialane nõustamine, täiendkoolituse korraldamine ja kogude komplekteerimine.
Teeninduspunktid[muuda | muuda lähteteksti]
- Teenindusosakond
- Ilukirjandus
- Erialakirjandus
- Muusikatuba
- Avalik internetipunkt (AIP)
Lahtiolekuajad[muuda | muuda lähteteksti]
Lääne-Virumaa Keskraamatukogu on avatud E–R 10–19, esimene korrus alates 9; L 10–15. Suviti (juunist augustini) E–R 10–18.
Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]
Esimene laenuraamatukogu Rakveres loodi 1882. aastal Juhan Kunderi poolt. Tänane raamatukogu on alguse saanud 1912. aastal Rakvere Eesti Hariduse Seltsi juurde rajatud raamatukogust.
- 1921. aastal moodustati Rakvere Eesti Hariduse Seltsi ja Rakvere Rahvamaja Seltsi ühinemisel Rakvere Rahvamaja ja Hariduse Seltsi raamatukogu. Aastatel 1922–1923 töötas seal hilisem raamatukogu- ja raamatuteadlane Helene Johani.
- 1925. aastal avati sama raamatukogu baasil Jaan Poska nimeline Rakvere Linna Avalik Raamatukogu. Enne II maailmasõda vahetas raamatukogu mitu korda asukohta ja segase sõjaaja tõttu oli ajuti ka suletud.
- 1944. aastal avati Rakvere Linnaraamatukogu lugejaile taas. Eri nimede all tegutsenud raamatukogu kolis 1952. aastal Tallinna tn 47, kuhu jäi järgmiseks 46 aastaks. Tänast nimekuju kannab raamatukogu 1. jaanuarist 1991.
- Iseseisev lasteraamatukogu, Rakvere Rajooni Lasteraamatukogu, loodi 1951. aastal senise lasteosakonna baasil. Iseseisva tegevuse lõpetas lasteraamatukogu 1973. aastal, kui sellest sai taas lasteosakond.
- 1996. aastal sai raamatukogu oma esimesed arvutid, algas elektronkataloogi loomine raamatukoguprogrammiga Kirjasto.
- 1. septembril 1998 avas Lääne-Virumaa Keskraamatukogu uksed oma praeguses hoones Lai 7.
- 2001. aastal alustati laenutamist elektrooniliselt ning 2003. aastal mindi üle veebipõhisele raamatukogusüsteemile Urram.