Lääne-Aafrika Riikide Majandusühendus

Allikas: Vikipeedia
Lääne-Aafrika Riikide Majandusühenduse liikmesriigid
  Liikmesriigid
  Peatatud liikmesusega riigid

Lääne-Aafrika Riikide Majandusühendus (inglise Economic Community of West African States, ECOWAS; prantsuse Communauté économique des États de l'Afrique de l'Ouest, CEDEAO) on 15 Lääne-Aafrika riigi ühendus, mis asutati 28. mail 1975 Nigeerias Lagoses eesmärgiga luua Lääne-Aafrika ühisturg.

Ühenduse peakontor asub Lagoses. Kord aastas koguneb Ühenduse kõrgeim organ, riigi- ja valitsusjuhtide konverents; täitevorgan on liikmesriikide majandusministritest koosnev Ministrite Nõukogu. Ühendusel on kolm ametlikku keeltinglise, prantsuse ja portugali.

Ühendus edendab liikmesriikide majanduskoostööd, arendab ühisprojekte, otsib investoreid, ärgitab loodusvarasid ratsionaalsemalt kasutama, aitab liikmesriike majanduslikult, korraldab poliitilist ja kaitsekoostööd ning kultuurikontakte; esindab liikmeid rahvusvahelistes organisatsioonides. Ta on osalenud ka rahuvalveoperatsioonides.

Viis liikmesriiki – Gambia, Ghana, Guinea, Nigeeria ja Sierra Leone – plaanivad 1. detsembrist 2009 moodustada rahaliidu, võttes kasutusele ühise valuuta ecu. Seitsmes liikmesriigis on kasutusel Kesk-Aafrika frank (XOF).

Liikmesriigid[muuda | muuda lähteteksti]

Riigid, mille liikmesus on peatatud[muuda | muuda lähteteksti]

  •  Guinea (1975) – liikmesus peatatud pärast 2008. aasta riigipööret
  •  Niger (1975) – liikmesus peatatud pärast 2009. aasta riigipööret
  •  Elevandiluurannik (1975) – liikmesus peatatud pärast 2010. aasta presidendivalimisi

Endised liikmed[muuda | muuda lähteteksti]