Kvalifikatsiooniraamistik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kvalifikatsiooniraamistik (inglise qualifications framework) on kvalifikatsioonide kirjeldamise, liigitamise ja võrdlemise vahend. Riiklike kvalifikatsiooniraamistike eesmärk on kirjeldada kvalifikatsioone läbi viie olulise komponendi – tase, töömaht, profiil, kvaliteet ja õpiväljundid.

Kvalifikatsiooniraamistik võib olla üldine, kõiki haridustasemeid hõlmav, või konkreetset haridustaset või haridusvaldkonda (üldharidus, kõrgharidus, kutseharidus) puudutav.

Euroopa Liidus on riiklike kvalifikatsiooniraamistike aluseks Euroopa kvalifikatsiooniraamistik elukestva õppe valdkonnas (inglise European Qualifications Framework, EQF).[1] EQF on ühtne Euroopa võrdlussüsteem, mis seob omavahel eri riikide riiklikud kvalifikatsioonisüsteemid ja raamistikud.

Eesti kvalifikatsiooniraamistik, mis sätestati 2008. aastal kutseseadusega, koosneb neljast alaraamistikust:

Kõrgharidustasemel kasutatakse ka eraldi Eesti kõrghariduse kvalifikatsiooniraamistikku, mis lähtub Euroopa kõrgharidusruumi ühtsest kvalifikatsiooniraamistikust (inglise Qualifications Framework of the European Higher Education Area, QF-EHEA). Seda tuntakse rohkem nn Bologna protsessi nime all.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "European Qualifications Framework" (PDF).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]