Krüptopidu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Krüptopidu (inglise keeles cryptoparty) on rahvusvaheline rohujuurealgatus, et informeerida ja julgustada arvutikasutajaid võtma kasutusele lihtsamaid privaatsust ja andmekaitset tagavaid praktilisi vahendeid. Krüptopidu toimub tavaliselt praktiliste töötubade vormis, kus õpetatakse kasutama lihtsaid vahendeid oma andmete, sidevahendite ja isikuandmete kaitseks.

Krüptopeo materjalid on koostatud ühisloome korras, kõigile avalikult kättesaadavad ja selle korraldamiseks pole vaja kelleltki luba küsida.[1] Krüptopidude ühe kohaliku eestvedaja Märt Põdra sõnutsi on ürituse mõte pakkuda ka üksikisikutele võimalus võtta oma andmete kaitsmiseks midagi ette olukorras, kus süsteemiadministraatori tasemel andmete kaitsmine jääb tavainimestele kättesaamatuks.[2]

Eesti esimene krüptopidu toimus 20. novembril 2012 Tartus, [3] hiljem on krüptopidusid korraldatud ka teistes linnades.[4]

Eestis on krüptopidusid korraldanud peamiselt piraadiparteiga seotud aktivistid, kuigi rahvusvaheline algatus on rõhutatult apoliitiline. Krüptopeo liikumisele on avaldanud toetust Electronic Frontier Foundation, Wikileaks jpt, krüptopidusid on korraldanud ka Edward Snowden.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Krüptopeo manifest
  2. "Märdi Transparentsiblogi: Misasi on "krüptopidu"?". Originaali arhiivikoopia seisuga 12. aprill 2016. Vaadatud 17. septembril 2016.
  3. Tartu Ekspress: Krüptopidu näitab netinuhkidele trääsa
  4. "Uus Minut: Tallinna esimene krüptopidu". Originaali arhiivikoopia seisuga 18. september 2016. Vaadatud 17. septembril 2016.