Purtsa maalinn

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Kooljamäed)
Jump to navigation Jump to search
Purtsa maalinn 1.jpg
Maalinna nõlv mändidega
Valli sees on tehtud kaevamisi

Purtsa maalinn (ka: Pamma maalinn, Kooljamägi, Kooljamäed) on maalinn Saaremaal Karja külast läände suunduval teel, umbes 6 km kaugusel Pamma külast.

Kuni 2017. aastani jäi halduslikult Leisi valda.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1344. aasta veebruaris peeti siin saarlaste ja orduvägede vahel üks verisemaid lahinguid. Ühtlasi toimus siin ka Jüriöö ülestõusu viimane lahing.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Ebamäärase nähtavasti vanadel luiteahelikel põhineva vallistiku välisvalli moodustab põhja–kirde–lõuna–edelasuunaliselt ~ 400 m pikkune ja jalamil 25–60 m laiune, 6–7 m kõrgune järsunõlvaline looduslik liivaseljandik. Lääneotsas asub 100,4 m pikkune vallseljandik. Välimise vallisüsteemi põhjapoolsest otsast on 40–50 m läänes algavad 3,7–4,9 m kõrgused ja jalamil 30 m laiused sisemised vallid. Need on moodustanud kirde–edelasuunalise ovaalse hobuseraua. Välisläbimõõt ~ 85 x 70 m õueala u 2000 ruutmeetrit. Samuti looduslikel luidetel rajanevatel sisemiste vallide peal on olnud kividest vall, mis on osaliselt varisenud. Varem oli liivavallidel olnud ühekordne pae- ja raudkividest vooderdus. Seega maalinnaks oli vaid sisemiste vallidega kaitstud ala.

Purtsa maalinn on Eesti arheoloogiamälestis ning aastal 1965 moodustati ala kaitseks Purtsa maalinna kaitseala[1].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]