Kon-Tiki ekspeditsioon
Kon-Tiki ekspeditsioon oli 1947. aastal Norra maadeuurija ja kirjaniku Thor Heyerdahli juhitud reis parvega üle Vaikse ookeani Lõuna-Ameerikast Polüneesia saartele. Heyerdahl nimetas parve ja ekspeditsiooni inkade päikesejumala Kon-Tiki järgi. Heyerdahl uskus, et Polüneesia võisid asustada Lõuna-Ameerikast pärit inimesed ning ekspeditsiooniga soovis ta tõestada, et balsapuust parvega on 8000 km läbimine Lõuna-Ameerikast Polüneesiani võimalik.
Kon-Tiki ekspeditsiooni toetasid rahaliselt Norra diplomaadid ja ÜRO juures töötanud ametnikud. Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium annetas Heyerdahlile retke jaoks vajalikku varustust ja merevägi andis detailsed Vaikse ookeani kaardid.[1] Heyerdahl ja väike meeskond läksid Peruusse, kus nad ehitasid laevadokis balsapalkidest ja muudest kohalikest materjalidest põlisrahvaste stiilis parve. Parve ehitusel võeti aluseks Hispaania konkistadooride tehtud joonistused. Ekspeditsioon algas Callaost 28. aprillil 1947 ning 101 päeva hiljem, 7. augustil, randus parv 8000 km kaugusel Raroia atollil.[2]
Heyerdahl avaldas 1948. aastal retkest raamatu, mida on tõlgitud 70 keelde. Retkel kasutatud parv on tänapäeval muuseumis Oslos. Retkest 1950. aastal tehtud dokumentaalfilm võitis 1951. aastal parima dokumentaalfilmi Oscari. 2012. aastal ekspeditsioonist tehtud mängufilm kandideeris parima võõrkeelse filmi Oscarile.
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ "Celebrating the 75th Anniversary of the Famous Kon-Tiki Expedition". Medium. Vaadatud 4. oktoobril 2024.
- ↑ "Kon-Tiki, 1947". Kon Tiki Museet. Vaadatud 4. oktoobril 2024.