Klarnetikvartett F-duur KV 378=317d

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Klarnetikvartett F-duur KV 378=317d on Wolfgang Amadeus Mozarti umbes aastal 1779 kirjutatud heliteos klarnetile, viiulile, vioolale ja tšellole.

Teose osad on:

  • I Allegro moderato
  • II Andante sostenuto e cantabile
  • III Rondo. Allegro

1781. aastal ilmus Viinis Wolfgang Amadeus Mozarti "6 sonaati viiulile ja klaverile". Nende sonaatide hulgas oli ka Sonaat KV 378, mis valmis heliloojal ilmselt paar aastat varem kas Salzburgis või Pariisi reisi ajal. Kogumik sai tolleaegses ajakirjanduses ülikiitva hinnangu: "Oma olemuselt unikaalsed sonaadid, täis uusi ideid ja autori muusikalist geniaalset hinge". Sama teos leidub 1799. aastal kirjastaja Johann André kataloogis aga juba ka klarnetikvartetina. Selgusetu on, kas seade uuele koosseisule tegi Johann André või hoopis Mozart ise.

Teose puhul on tegu Mozarti kammeransamblistiili küpse näitega, milles leidub juba kogenud kunstniku poeetilisust ja süvenevat tõsidust. Selles ei puudu ka Mozartile omased muusikalised üllatused. Näiteks on esimeses osas tavalise kahe põhiteema asemel kolm teemat ning finaalis on teine episood algse kolmeosalise taktimõõdu asemel ootamatult hoopis neljaosalises taktimõõdus.