Kirov

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel on Kirovi oblasti keskusest; Kaluga oblasti linna kohta vaata artiklit Kirov (Kaluga oblast); ristleja kohta vaata artiklit Kirov (ristleja); riigitegelase kohta vaata artiklit Sergei Kirov, jõe kohta artiklit Vjatka jõgi.

Kirov

vene Киров

Kirovi vapp
Kirovi vapp
Kirovi lipp
Kirovi lipp

Pindala: 705 km²
Elanikke: 501 468 (2017)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 58° 36′ N, 49° 39′ E

Koduleht: http://www.mo-kirov.ru

Kirov (vene Киров; aastani 1934 Vjatka, aastani 1780 Hlõnov) on linn Venemaa Euroopa-osas. Ta on Kirovi oblasti keskus. Elanike arv 448 500 (2005). Asub Vjatka jõe ääres.

Linn nimetati ümber 1934. tapetud ÜK(b)P Leningradi oblastikomitee I sekretäri Sergei Kirovi mälestuseks Kiroviks.

Linn jaguneb neljaks rajooniks: Lenini, Oktoobri, Pervomaiski ja Novovjatski rajoon.

1989. aastal liideti Kiroviga Novovjatski linn, tänapäeval Kirovi Novovjatski rajoon. Kirovi linna haldusalas on kaheksa linnaümbruse valda (сельский округ). Suuremad asulad on Ljangassovo (umbes 13 000 elanikku) ja Radužnõi alev (umbes 10 000 elanikku).

Kirovi Pobedilovo lennujaam asub Ljangassovos.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

12.-13. sajandil oli Hlõnov üheks Põhja-Venemaa piirkonnas asuvatest demokraatliku riigikorraga vabariigist koos Novgorodi ja Pihkva vabariigiga, kus võimu teostasid rahvaesindajate poolt veetše ning riigijuhiks oli valitav vürst. Hlõnovi vabariik kaotas oma sõltumatuse ja osalise iseseisvuse 15. sajandil pärast Moskva suurvürstide poolset ekspansiooni Põhja-Venemaale ning Moskva Suurvürstiriigi võimu kehtestamist.

Next.svg Pikemalt artiklis Hlõnovi vabariik.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]