Mine sisu juurde

Kirjastusköide

Allikas: Vikipeedia
Tüüpiline 19. sajandi luksuslik pime- ja kuldtrükiga kirjastusköide, Theodor Fontane "Der Stechlin"
Franz Kafka "Karistuskoloonias" esmaväljaanne, ilmunud Leipzigis 1919. aastal. Kirjastusköide on poolnahkköide, kuldtrükiga seljal.

Kirjastusköide (inglise keeles publisher's binding, prantsuse keeles reliure d'éditeur), ka originaalköide on köide, mille raamat saab trükikojas kirjastuse tellimuse kohaselt[1].

Kirjastusköide kujunes välja umbes 19. sajandi keskpaigas raamatute tööstusliku seeriatootmise arenguga koos. Kirjastusköide võib väikeste tiraažide puhul harvadel kordadel olla ka käsitsitöö.

19. sajandil tehtud pigem luksuslikud kirjastusköited nõudsid sageli kaaneümbrist, vahel ka vutlarit. Kaaneümbriseid tehakse siiski vähesel määral ka tänapäeval, eriti kunsti ja arhitektuuri teemalistele raamatutele, samuti soovitud kunstilise terviklahenduse osana väikestes tiraažides erikujundusega väljaannetele.

Tänapäeval on kirjastusköide laialt levinud. Kogu trükikojast väljuva tiraaži kõik eksemplarid on identse kujunduse ja välimusega. Köite kujunduse ülesanne on raamatuköitjatelt läinud kujundusgraafikute kätte ja raamatukujundus hõlmab reeglina ka teose kaanekujundust.[2]

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]