Kerinci

Allikas: Vikipeedia
Kerinci
Kõrgus 3800 m
Asukoht Indoneesia
Ahelik, mäestik Barisani mäed
Esmavallutamine 1877
Tüüp kihtvulkaan
Purskas viimati 2009
Koordinaadid 1° 41′ 49″ S, 101° 15′ 52″ E
Kerinci (Indoneesia)
Kerinci

Kerinci on tegev kihtvulkaan Indoneesias. Ta on Indoneesia kõrgeim vulkaan (3800 m kõrge)[1] kõrgeim mägi Sumatra saarel.

Mägi asub saare lääneranniku lähedal. Kerinci geograafilised koordinaadid on 1° 42′ S, 101° 16′ E. Ta kuulub Jambi provintsi, mille merepiir ei asu Sumatra edela-, vaid kirderannikul[1].

Lääne-Sumatra provintsi keskus Padang asub Kerincist 130 km loodes. Mäe kagujalamil asub Kayuaro linn. Pisut kaugemal kirdes asub Padangaro.[1]

Vulkaanikoonuse ulatus jalamil on põhja-lõuna suunas umbes 25 km ja ida-lääne suunas umbes 13 km. Vulkaani kraatri läbimõõt on umbes 600 meetrit ning ajuti moodustub sinna kraatrijärv.

Kerinci on üks Indoneesia kõige aktiivsemaid vulkaane. Esimene teadaolev purse toimus 1838. aastal ja sellest alates on vulkaan paari- kuni paarikümneaastaste vaheaegadega pursanud. Ta väljutab väävlisuitsu pilvi, mis võivad tõusta kuni kilomeetri kõrgusele vulkaani tipu kohale. Viimati purskas ta juunis 2009.

Vulkaani ümbritseb Kerinci Seblati rahvuspark. Indoneesia keskmisega võrreldes on mäenõlvad hõredalt asustatud, kuigi mäejalamil on põllumaad ja lõunanõlval teeistandused.

Kerincile saab ronida Kersik Tuo külast, mis asub Padangi–Kayuaro maanteel. Tõus ja laskumine nõuavad harilikult 3 päeva ja 2 ööd, aga kui piirdutakse üksnes laagrisse number 2 või 2.5 ronimisega, siis 2 päeva ja 1 öö. Vulkaanilisest aktiivsusest hoolimata on Kerincile ronimine suhteliselt ohutu ja lubatud, kuigi kraatrile ei tohi minna lähemale kui 1 km kaugusele. Kerincile tohib tõusta üksnes koos giidiga, sest on juhtunud, et üksinda matkajad on lihtsalt kaduma jäänud.

Kerincit ümbritseb madalamal tihe džungel, kõrgemal männik, mis ulatub mäeküljel kuni 2400–3300 m kõrgusele. Mets muutub mudaseks ja libedaks isegi väikeste vihmasagarate korral, mis võivad esineda kuivalgi aastaajal.

Esimeste teadaolevate inimestena tõusid Kerincile 1877 von Hasselt ja Veth.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]