Kellu

Allikas: Vikipeedia
Kellu

Kellu on käsitööriist, mida kasutatakse viskoossete või tahkete osakeste väikeste koguste pealekandmiseks, silumiseks või vormimiseks. Kellude liigid on näiteks müürikellu, pottsepakellu, krohvikellu, silur. Kellu koosneb tavaliselt kolmnurksest metallplaadist, millele on kinnitatud kõverdatud vars, mille otsas on käepide. Plaadil võib olla ka teistsugune kuju.

Ehitustööriistana kasutatakse kellut tavaliselt mördi paigaldamiseks ning segamiseks krohvimisel ja müüriladumisel. Müüritise, betooni ja kipsplaatidega ehitamisel kasutatakse erinevat tüüpi kellusid. Müüritisekellud on traditsiooniliselt valmistatud sepistatud süsinikterasest, uuemad versioonid on valatud roostevabast terasest.

Kirjeldus ja tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Telliskivikellul on piklik kolmnurkse kujuga lame metallist tera, mida müürsepad kasutavad tsemendi, krohvi ja mördi tasandamiseks, laotamiseks ja vormimiseks. Suunatav kellu on müüritisekellu vähendatud versioon, kasutusel väikeste tööde ja remonditööde jaoks. Tõmmatav kellu on pikk ja õhuke, mis on mõeldud mördi panemiseks telliste vahele. Viimistluskellu on tavaliselt ristkülikukujuline, mida kasutatakse kõveneva betooni pealmise kihi tasandamiseks või vormimiseks. Põrandakellul on üks ristkülikukujuline ja üks terav ots, mis on mõeldud nurkade viimistlemiseks. Suurte pindade, näit betoonpõrandate viimistlemiseks kasutatakse tänapäeval kellu asemel bensiini- või elektrimootoriga betoonisilurit e. betooni helikopterit. Samuti kasutatakse kellut liimimisel, plaatimisel ning sünteetiliste põrandakatete paigaldamisel.[1][2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Trowels". Straight Up on the Rocks. Originaali arhiivikoopia seisuga 8. august 2014. Vaadatud 11. veebruaril 2021.
  2. "What Is a Brick Trowel?". Home Questions Answered.