Keith Johnstone

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Keith Johnstone teaching the 10 days International Summer School July 2017 in Calgary at age 84.
Keith Johnstone, Calgary 2017

Keith Johnstone (veebruar 1933) on Briti ja Kanada improvisatsioonilise teatri pioneer. Tuntud improsüsteemi loojana, mis on osa Teatrispordist. Ta on ka õpetaja, näitekirjanik, näitleja ja teatrilavastaja.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Johnstone on sündinud Inglismaal Devoni krahvkonnas. Ta kasvas üles, vihates kooli. Johnstone leidis, et kool pärssis tema kujutlusvõimet ning see muutis ta kinniseks ja tagasihoidlikuks. Pärast seda, kui ta oli lõpetanud töölisklassi õpetamise Londonis Batterseas 1950ndate alguses, anti talle ülesanne kirjutada näidend Royal Court Theatre'le 1956. Kohe sai temast näidendilugeja, lavastaja ning draamaõpetaja, kus ta püüdis teha kõike vastupidi, mida talle endale oli kunagi koolis õpetatud. Ta lootis sellega õpetada rohkem spontaansemaid näitlejaid. 1970 kolis Johnstone Albertasse Calgarysse, kus ta sai õpetaja koha Calgary Ülikoolis. Olles selles koolis, jätkas ta oma töö arendamist. Sellest sündis välja väike grupp nimega Secret Impro Theatre. See grupp mängis impromänge lõunapausil, et püüda publiku tagasisidet nende tööle. Lõpuks arenes sellest välja juba tuttav Loose Moose Theatre. Hetkel on ta sama kooli emeriitprofessor. Teda mainitakse ka raamatus: „Blink: The Power of Thinking Without Thinking“ (Malcolm Gladwell).

Töö[muuda | muuda lähteteksti]

Johnstone alustas oma tööd 1956. aastal Inglismaal Londonis Royal Court Theatre's, kui George Devine ja Tony Richardson tellisid temalt näidendi. Aastatel 1956–1966 oli Keith pea-näidendilugeja, vastutav haridusliku töö eest, juhtis Royal Court Theatre´i stuudiot, kirjutas ja lavastas näidendeid, töötas välja kirjutajate grupi ja temast sai teatri kaasdirektor. Samuti asutas ta ka Theatre Machine'i, kus Keith ja trupp rändasid mööda euroopat, esitades improvisatsioonilisi harjutusi, mida Keith mõtles kohapeal välja. Tihti esitati neid publikule, kes oskas vähe või üldse mitte inglise keelt. Johnstone kaasasutas Loose Moose Theatre'i, ja lõi oma treeningsüsteemi, mis on mõjutanud traditsioonilise teatri praktiseerimist enam kui 50 aastat. Tema süsteem sisaldab selliseid formaate nagu „Gorilla Theatre“, „Micetro“ või „Maestro“ ning „Life Game“. Johnstone on kirjutanud kaks raamatut oma süsteemist: 1979 „Improvisatsion and the Theatre“ ja 1999 „Impro for Storytellers“. Ka on kuulsad tema sloganid, mis võtavad kokku tema improvisatsioonifilosoofia. „Sa ei saa midagi õppida, kui sa ei eksi“ „Ära ürita teha oma parimat. Proovides teha oma parimat, proovid sa olla parem, kui sa tegelikult oled“ „Mine lavale, et luua suhteid. Vähemalt ei ole sa üksi“ „Asi ei ole midagi pakkuda, vaid see ,mida sa sellega peale hakkad“

Õppemeetod[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna Johnstone, tagasi vaadates oma kooliaastatele, tunnetas, et õppimine on tema spontaansust ja kujutlusvõimet pärssinud, alustas ta näitlejatega otsinguid, kuidas muuta näitlejad spontaansemaks ning elusaks ja vastutavaks oma töös. Eeldades, et lapsed on kui lapsikud täiskasvanud, täiskasvanud omakorda kõhetunud lapsed, seadis ta kahtluse alla enda lapsepõlve kogemused. Johnstone mäletab, et koolisüsteem süvendas temas uskumust, et see nüristab tema loomingulisust. Keith kirjutas üles reeglid: “Asjad, mida õpetajad takistasid mind tegemast”. Siis julgustas ta oma õpilasi tegema täpselt vastupidi. Tema ebatavaline meetod oli edukas. See eksperiment tähistab ka alguspunkti Johnstone'i jaoks spontaanses improvisatsioonis.

Valitud biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Theatre Professor and Her Newly Released Book at the Big Orange Book Festival, 2 October 2003 News, College of Performing Arts, Chapman University.
  • Dudeck, Theresa R. (2013). Keith Johnstone: A Critical Biography, Bloomsbury, Methuen Drama, London.
  • Johnstone, Keith (2012). Impro: Improvisation and the Theatre. Routledge. pp. 20–23. ISBN 9781136610455.
  • Elliot, Chad. "Keith Johnstone: Author of Impro and Improv for Storytellers". Seattle Improv Classes. Retrieved 5 October 2016.

Lisalugemist[muuda | muuda lähteteksti]

  • Berney, K.A. (ed.) (1994). Johnstone, Keith, Contemporary British Dramatists, St. James Press, London, ISBN 1558622136
  • Keith Johnstone, in Contemporary Dramatists, 6th ed. St. James Press, 1999.
  • Robbins Dudeck, Theresa (October 10, 2013). Keith Johnstone: A Critical Biography. Bloomsbury Methuen Drama. ISBN 978-1408183274.
  • Reddick, Grant (2006). Keith Johnstone, Theatre 100. Calgary: Alberta Playwrights Network