Kategooria arutelu:Eesti NSV X Ülemnõukogu liikmed

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Omaaegse keelepruugi järgi peaks olema "Eesti NSV Ülemnõukogu X koosseisu saadikud". Nimetust "Eesti NSV X Ülemnõukogu" ei kasutatud üldse. Andres (arutelu) 9. detsember 2017, kell 21:41 (EET)

Nii ja naa. Näiteks nimetust "Eesti NSV XII Ülemnõukogu" on kirjanduses kasutatud korduvalt. Ning vähemalt XII koosseisu puhul on väljendit "Eesti NSV Ülemnõukogu liikmed" kasutatud ka tolleaegsetes õigusaktides, vt nt "Eesti NSV Ülemnõukogu ajutine töö- ja kodukord" [1]. Nüüd, kui terminid ühe institutsiooni eksistentsi ajal muutusid, siis ei ole iseenesestmõistetav, et alati tuleks kasutada omaaegset keelepruuki, ja mitte näiteks sama institutsiooni viimast terminoloogiat. Kui väga jäigalt järgida omaaegse keelepruugi põhimõtet, siis peaks väga suur hulk artikleid ja kategooriaid olema teisiti sõnastatud.--VillaK (arutelu) 9. detsember 2017, kell 21:56 (EET)
Ja kas see oleks selgem ja loogilisem kui meil on ülemkategooria "Eesti NSV Ülemnõukogu liikmed", millel on mh alamkategooriad "Eesti NSV Ülemnõukogu X koosseisu saadikud", "Eesti NSV Ülemnõukogu XI koosseisu saadikud", "Eesti NSV Ülemnõukogu XII koosseisu liikmed"--VillaK (arutelu) 9. detsember 2017, kell 22:03 (EET)
Jah, XII koosseisuga on asjad keerulisemad, ja sealt varasemale üle kanda ei ole minu meelest õigustatud.
Minu meelest tuleks kasutada kaasaegseid termineid, kui ajalookirjanduses ei ole teisiti kombeks. Andres (arutelu) 9. detsember 2017, kell 23:08 (EET)
Ülemkategooriaga on pisike probleem küll, aga minu meelest ei pea sellepärast termineid tagantjärele muutma. Andres (arutelu) 9. detsember 2017, kell 23:14 (EET)
Meil on näiteks kategooriad "Kategooria:Eesti Maaülikooli vilistlased", "Kategooria:Gustav Adolfi Gümnaasiumi vilistlased" jne ka isikute puhul, kes ei ole sellise nimega õppeasutusi kunagi lõpetanud, sest omaaegses keelepruugis olid neil asutustel teised nimed. Lisaks ei ole sõna "vilistlane" koolilõpetaja tähenduses kasutatud mitte aegade algusest. Seal on terminite kasutusala tagantjärele muudetud. Ja need on vaid paar üksikut näidet. --VillaK (arutelu) 10. detsember 2017, kell 10:01 (EET)
Nendel juhtudel on omad põhjused, aga siin minu meelest ei ole põhjust keelekasutust muuta. Andres (arutelu) 10. detsember 2017, kell 10:34 (EET)