Kate Chopin

Allikas: Vikipeedia
Kate Chopin

Kate Chopin (neiuna Katherine O'Flaherty; 8. veebruar 1850 Saint Louis, Missouri osariik22. august 1904 Saint Louis, Missouri osariik) oli Ameerika Ühendriikide kirjanik.

Ta sündis 1850. aastal Missouri osariigis Saint Louises, tema ema Eliza Faris kuulus põlisesse kanada-prantsuse kreooli suguvõssa ning isa oli Galwayst pärit iirlane. 1870. aastal abiellus ta Oscar Chopiniga ja kolis koos temaga New Orleansi ja seejärel väikesesse istandusse Louisianas. Paaril oli kuus last. Pärast abikaasa surma 1882. aastal naasis Kate Chopin oma sünnimaale Saint Louisesse, kus hakkas kirjutama. 1890. aastate alguseks kirjutas ta regulaarselt lugusid, artikleid ja tõlkeid, mis avaldati kohalikes perioodikaväljaannetes.

1899. aastal ilmus tal romaan "The Awakening", millesse paljud tema kaasaegsed suhtusid vaenulikult. Teos räägib naisest, kes leiab end surutuna talle seatud sotsiaalsete piirangute raamidesse, mõistes igal võimalikul viisil hukka abielutruuduse rikkumise.

Ta hävitas ühe oma käsikirjadest.[1]

2002. aastal ilmus romaan "Virgumine" Loomingu Raamatukogus ka eesti keeles, tõlkija Karin Suursalu. 2023. aastal ilmus tema juttude valimik "Désirée laps ja teisi jutte" (inglise keelest tõlkinud Krista Mits ja Janela Tähepõld-Tammert).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Jaaks, Piret (1. juuli 2023). "NÄDALA RAAMAT | Kate Chopini arvukaid novelle peeti omal ajal amoraalseteks". Eesti Ekspress. Vaadatud 1. juulil 2023.