Kasutaja:01annika/liivakast

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Tomatisupp[muuda | muuda lähteteksti]


Tomatisupp on supp, mille põhiliseks koostisosaks on tomatid. Seda võib serveerida kausis külmalt või kuumalt, valmistamiseks on mitu erinevat viisi.[1] Supi struktuur võib olla ühtlane, kuid leidub ka retsepte, mis sisaldavad suuri (või väiksemaid) tomatitükke, koort ning kana- või köögiviljapuljongit. Populaarsed kaunistused tomatisuppidele on hapukoor ja krutoonid. Tomatisupp on üks tähtsaim traditsionaalne toit Poolas[1] ja Ameerika Ühendriikides[1]. Seda saab valmistada värskeid tomateid kupatades, siis tuleb eemaldada nahk ja purustada tomatid püreeks.

Esimese tuntud tomatisupi valmistas Maria Parloa 1872. aastal. Joseph A. Campbelli kondenseeritud tomatisupi retsept 1897. aastal suurendas selle populaarsust.[1]

Valmistamise variandid[muuda | muuda lähteteksti]


Kaubanduslikult ettevalmistatud tomatid on saadaval erinevates vormides, näiteks konserveeritud, kondenseeritud ja pulbrid. Campbell Soup Company poolt kuulub tomat maitse poolest parima kolme supi koostisosa hulka.[1]

Gazpacho[muuda | muuda lähteteksti]


Gazpacho on külm tomatisupp, mis pärineb Hispaaniast. See on pärit Andaluusia piirkonnast Lõuna-Hispaaniast. Gazpacho on laialdaselt kasutusel Hispaania köögis, samuti ka naaberriigis Portugalis, kus seda tuntakse gaspacho nime all. Gazpachot tarbitakse enamasti suvekuudel, kuna see on värskendav ja külm. Olemas on palju erinevaid Gazpacho variatsioone.

Muud kasutamisviisid[muuda | muuda lähteteksti]


Mõnikord serveeritakse tomatisuppi grillitud juustuvõileibadega.[1][1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Herbig, Paul A. (1998). Handbook of Cross-Cultural Marketing. Binghamton, NY: International Business Press. p. 45. ISBN 978-0789001542. Irish and Italians prefer creamy tomato soup, Germans want rice, and Columbians want spice. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt; nime "test" on määratud mitu korda erineva sisuga. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt; nime "test" on määratud mitu korda erineva sisuga. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt; nime "test" on määratud mitu korda erineva sisuga. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt; nime "test" on määratud mitu korda erineva sisuga. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt; nime "test" on määratud mitu korda erineva sisuga. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt; nime "test" on määratud mitu korda erineva sisuga.