Karüatiid

Allikas: Vikipeedia
Erechtheioni karüatiid Briti Muuseumis

Karüatiid on maani rüüga seisva naise kuju, mis talastikku kandes täidab Vana-Kreeka ehituskunstis samba, piilari või pilastri ülesannet.

Kreeka termin karyatides tähendab tõlkes Karyai neide. Karyai oli väike linn antiikses Lakoonias Peloponnesose poolsaarel.Legendi järgi sealseid naised orjastati ja sunniti raskusi kandma.

Akropoli karüatiidid[muuda | muuda lähteteksti]

Karüatiidide motiiv pärineb 5. sajandist eKr Vana-Kreekast. Sealt on tuntud ka kõige kuulsam ja enim kopeeritud karüatiidide ansambel Ateena akropoli Erechtheioni templi verandalt. Üks originaalsest kuuest karüatiidist asub tänapäeval Londonis Briti Muuseumis, selle võttis kohalt lord Elgin 19. sajandi alguses ning viis endaga kaasa Suurbritanniasse.[1]

Tänapäeval on akropoli mäel karüatiidid asendatud koopiatega. Viis originaali asuvad Akropoli muuseumis, eksponeeritud tegelikkusele vastavas asetuses ja on vaadeldavad igast küljest. 2011. aastal alustati karüatiidide põhjalikku puhastust, mille käigus eemaldati spetsiaalse laseriga kujudelt sinna kogunenud tahm ja õhusaaste, ilma et oleks kahjustatud marmori paatinat. Iga karüatiid puhastati kohapeal, tegevust kanti samal ajal üle videona akropoli külastajatele. Puhastustööd lõppesid 2015. aastal.[2]

Vaatamata samale pikkusele, kehatüübile, soengule ja riietusele pole kuus karüatiidi välimuselt täpselt samasugused. Nende näod, juuksed, rüüvoldid ja seisang on erinevad; kolm vasakpoolset karüatiidi toetuvad paremale ja parempoolsed vasakule jalale. Rasked ja detailsed soengud pakuvad tuge strukturaalselt nõrgimale kohale, kaelale.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Karüatiid Estonia puiesteel Tallinna Keskraamatukogu vastasmajal, 27. august 2011
Erechtheioni karüatiidid Ateenas (koopiad)

Roomlased kasutasid Erechtheioni karüatiidide koopiaid Augustuse foorumi, Rooma Panteoni ja Hadrianuse villa kaunistamisel Tivolis. Renessansist tänapäevani on karüatiide arhitektuuri integreeritud. Tihti paiknevad need hoone fassaadil ja kõrvuti atlantidega. Interjööris kujutati karüatiide näiteks kaminatugede ja muude dekoratiivtarbeesemete osana. Antiiksed karüatiidid kandsid arhitektuuri detaili raskusi ainult pea peal, ilma pingutuseta ja seda kätega teotamata. Nad olid riietatud täisfiguurid, mis meenutasid sambaid. Uusajal hakati arhitektuuri kasutama uuenenud tüüpi karüatiide - poolakte, kes kandsid raskust varem vaid atlantidele omases poosis - käed pea kohal.  

Eestis on karüatiidid esindatud Tallinnas Estonia puiestee 15 maja fassaadil ning Tallinna Reaalkooli idaküljel. Väljaspool Tallinna näiteks Muuga mõisas.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 18. oktoober 2015. Vaadatud 22. oktoobril 2015.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  2. http://www.nytimes.com/2014/07/08/arts/design/caryatid-statues-restored-are-stars-at-athens-museum.html?_r=1