Kanna

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib loomaliigist; loomaperekonna kohta vaata artiklit Kanna (perekond); teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Kanna (täpsustus)

Kannad joomas

Kanna (ladina keeles Taurotragus oryx) on Ida- ja Lõuna-Aafrika savannides ja tasandikel elutsev antiloop, kes kuulub veislaste sugukonda kanna perekonda.

Esimesena kirjeldas kannat Peter Simon Pallas 1766. aastal. Täiskasvanud isaslooma õlakõrgus on umbes 1,6 meetrit (emased on 20 cm madalamad) ja kaal keskmiselt 500–600 kg (emastel 340–445 kg). See on maailmas suuruselt teine antiloop, veidi väiksem kui hiidkanna.[1]

Kannad on taimetoidulised, nad söövad peamiselt rohtu ja lehti. Looduses moodustavad nad kuni 500-liikmelisi karju, kuid ei ole territoriaalsed. Kannad eelistavad elupaiku, kus on mitmekesine õistaimestik, nagu savannid, põõsastikud ja mägised rohumaad; nad väldivad tihedaid metsi. Kommunikatsiooniks ja hoiatuseks kasutavad kannad valju haukumist, visuaalseid märke ja poose, samuti hammaste paljastamist. Mitmel pool on neid kodustatud, koduloomana peetavailt kannadelt saadakse nahka ja rammusat piima.

Looduslikult elavad kannad Botswanas, Kongo Demokraatlikus Vabariigis, Etioopias, Keenias, Lesothos, Malawis, Mosambiigis, Namiibias, Rwandas, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Lõuna-Sudaanis, Svaasimaal, Tansaanias, Ugandas, Sambias ja Zimbabwes. Burundis ja Angolas on nad välja surnud. Aafrika kannapopulatsioon väheneb, kuid IUCN on liigitanud kannad soodsas seisundis liikide hulka.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Pappas, LA (5. juuli 2002). "Taurotragus oryx" (PDF). Mammalian Species. 689: 1–5. Originaali (pdf) arhiivikoopia seisuga 23. detsember 2011. Vaadatud 20. märtsil 2013. {{cite journal}}: eiran tundmatut parameetrit |coauthors=, kasuta parameetrit (|author=) (juhend)