Ida-Aafrika
Ida-Aafrika on regioon, mis hõlmab Aafrika mandri idaosa ja saared Aafrika idaranniku lähedal.
Loodus
[muuda | muuda lähteteksti]Loodusgeograafilises mõttes eraldavad Ida-Aafrikat ülejäänud Aafrikast Ida-Aafrika riftivöönd ning selles olevad suured järved, näiteks Victoria järv, Tanganjika ja Njassa järv. Ida-Aafrikasse jäävad ka Aafrika kõrgeimad mäed Kilimanjaro ja Keenia mägi.
Geoloogilises mõttes asub Ida-Aafrika läänepiir seal, kus Aafrika laam hakkab lagunema Nuubia ja Somaalia laamaks. Laama rebenemisega kaasnevad maavärinad ja vulkanism.
Ida-Aafrika kliima ei ole sellele laiuskraadile tüüpiline. Kuigi ekvaator läbib Ida-Aafrikat keskelt, ei leidu seal ekvatoriaalset kliimat, vaid suurem osa sellest kandist kuulub lähisekvatoriaalsesse kliimasse. Seal ei kasva ka ekvatoriaalset vihmametsa selvat, sest lääne poolt tulevad mussoonid ei suuda sageli Etioopia mägismaad ja Ruwenzori mäestikku ületada ning lisaks on piirkonna keskmine kõrgus merepinnast üsna suur. Seetõttu on Ida-Aafrikas sademeid vähem kui oodata võiks. Somaalimaa ja Puntlandi rannikul ei saja vahel aastate viisi vihma. Lõuna suunas ja paiga kõrguse suurenedes sademete hulk üldiselt suureneb, olles näiteks Mombasas 1200 mm ja Kilimanjaro jalamil 1100 mm. Kõrgmägedes võib sademete hulk küündida 2,5 meetrini aastas. Sademed moodustavad tavaliselt kaks vihmaperioodi, millest üks on aprillis ja teine oktoobris-novembris. Piirkonna põhjaosas on troopiline kliima ja kõrb.
Õhutemperatuur on Ida-Aafrikas üldiselt mõõdukas ega muutu aasta jooksul kuigi suurel määral. See jääb vahemikku 15–25 °C, aga rannikul võib olla siiski palju palavam – Eritrea rannik on üldse maailma kõige kõrgema keskmise temperatuuriga paik. Kõrgusel 2500 mm esineb kuival aastaajal öökülmi ja kõige kõrgemad mäetipud on kaetud igilumega.
Piirkonna loomastik on rikkalik. Seal elab palju suurimetajaid, nende hulgas aafrika elevant, gnuu, lõvi, leopard ja teravmokk-ninasarvik. Taimestikus valdab piirkonnas savann.
ÜRO liigituse järgi kuulub Ida-Aafrika koosseisu 19 maad:
- Burundi – Ida-Aafrika Ühendus
- Djibouti – asub Aafrika Sarves
- Eritrea – asub Aafrika Sarves
- Etioopia – asub Aafrika Sarves
- Keenia – Ida-Aafrika Ühendus
- Komoorid
- Madagaskar – mõnikord peetakse Lõuna-Aafrika osaks
- Malawi – peetakse tihti Lõuna-Aafrika osaks
- Mauritius
- Mosambiik – mõnikord peetakse Lõuna-Aafrika osaks
- Rwanda – Ida-Aafrika Ühendus
- Sambia – peetakse tihti Lõuna-Aafrika osaks
- Seišellid
- Somaalia – asub Aafrika Sarves
- Tansaania – Ida-Aafrika Ühendus
- Uganda – Ida-Aafrika Ühendus
- Zimbabwe – peetakse tihti Lõuna-Aafrika osaks
Prantsusmaa meretagused departemangud ja territooriumid
Geograafiliselt arvatakse mõnikord ka Egiptus ja Sudaan selle regiooni osaks.