Mine sisu juurde

Kamo jõgi

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib jõest Jaapanis; jõe kohta Evengimaal vaata artiklit Kamo jõgi (Venemaa).

Kamo jõgi

Kamo on jõgi Jaapanis, mis voolab läbi Kyōto. Jaapani keeles kasutatakse nime Kamogawa, kus "gawa" tähendab jõge. "Kamo" tähendab metsparti.

Ta on eri andmetel 23 või 31 km pikk. Jõgi on madal, harilikult kogu pikkuses alla 1 meetri sügav. Vihmaperioodi ajal võib ta vahel siiski mõnes kohas kaldaäärse ala üle ujutada.

Kui 8. sajandil ehitati Heiani uut pealinna (praegust Kyōto) uut paleed, siis muudeti jõesängi, et ta voolaks paleest ida poolt mööda. Nimelt arvati, et kui jõgi voolab läbi linna jagab selle kaheks, siis sümboliseerib see rahva lõhestatust.

Minevikus varustas Kamo jõgi Kyōtot puhta joogiveega.

Esimestel sajanditel ähvardasid üleujutused tihti pealinna. Imperaator Shirakawa nimetas kolm asja, mida ta ei suuda kontrollida: Sōhei (relvastatud mungad), täring ja Kamo jõe veed. Umbes tema ajal hakati jõekaldaid kividega kindlustama (tänapäeval on kaldad betooniga kindlustatud) ja hakati parandama kuivendussüsteeme.

Jõel olevat Sanjō silda peeti Tōkaidō idapoolseks otsaks.

Kamo jõe kaldad on nii kohalike elanike kui turistide seas populaarne jalutuspaik. Sooja ilmaga avavad läheduses olevad restoranid oma verandad vaatega jõele.

Kamo jõe sängist saadud must kivim on musta raku glasuuri põhimaterjal. Mustaks põlev glasuur kobrutab veidi.