Mine sisu juurde

Kajut

Allikas: Vikipeedia
Sõjalaeva meeskonna kajut
Kalalaeva kapteni kajut
Tallinki reisilaeva A-klassi kajut

Kajut on laeval või muul veesõidukil asuv eluruum (tuba).

Majutustraditsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Kauba- ja reisilaeval[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvusvahelise liikluse kauba- ja reisilaevade laevaperel on tavaliselt üksikkajutid, harvemini kahekohalised kajutid. Kapteni ja vanemmehaaniku kajuteis on tavaliselt tööruum ja magamisruum eraldi. Enamiku Läänemere riikide laevakompaniide kollektiivlepingud ei võimalda laevapereliikmeid paigutada mitmekesi kajutisse ega sisekajuteisse. Kajutis on tavaliselt koi või koid ja kapp iga meremehe asjade ja varustuse jaoks. Enamasti ka kirjutuslaud ja riiul.

Sõjalaeval[muuda | muuda lähteteksti]

Üldiselt on igale sõjalaeva (või muu jõustruktuuri laeva) meeskonnaliikmele tagatud koikoht, kuid allveelaeval võib ruumi kokkuhoiu eesmärgil olla koide arv väiksem meeskonnaliikmete arvust – osa meeskonda on ühtlasi pidevalt vahiteenistuses.

Suuremal laeval on komandöril reeglina eraldatud kajut koos töölauaga. Samuti on võimalusel eraldi kajutid komandöri abile ja peamehaanikule. Madalamatel ametikohtadel meeskonnaliikmed majutatakse sageli kahe-, nelja- kuni mitmekaupa suurtesse ühiskajutitesse. Sõjalaeva juhtiva vanemallohvitseri-pootsmani (suuremal laeval peapootsman või peasektsiooni pootsman) kajut võib olla samuti eraldatud.

Väiksematel ja piiratud autonoomsusega kaatritel on tavaliselt vaid ühiskajut(id), kuid võimalusel eraldatakse komandörile siiski oma nurk väikese lauaga.

Reisijakajutid[muuda | muuda lähteteksti]

Reisilaeva reisijakajutid jagatakse vastavalt mugavusastmele ja sellest tulenevale hinnale klassidesse. Madalaima klassi kajutid on tavaliselt 4-kohalised ja osa ka ilma illuminaatorita sisekajutid. Kõrgeimate klasside kajuteis on sageli elu- ja magamisruum eraldi. Reisilaeva reisijakajutites on tänapäeval tavaliselt ka duširuum, WC ja teler.

Muid laevaruume[muuda | muuda lähteteksti]

Laevapere söögiruume nimetatakse messiks. Seal võidakse korraldada ka laevapere muid kogunemisi.

Sõja- või kalalaeva meeskonna ühiskajutit, kus on ka vaba aja veetmise võimalusi, või madalamatele ametikohtadele mõeldud söögi-, puhke- ja olmeruumi võidakse nimetada kubrikuks.

Laevakööki nimetatakse kambüüsiks.