Kāmaśāstra

Allikas: Vikipeedia

"Kamašastra" on Vana-India seksuaalelu käsiraamat või traktaat. Selle täielik tekst ei ole säilinud või (teistel andmetel) on saladuses hoitud.

Pärimuse kohaselt koostas "Kamašastra" Mahadeva (Šiva) õpilane Nandi ning see koosnes 1000 peatükist. Järgnevalt oli Auddalaka Shvetaketu lühendanud seda 500 peatükiks ning seejärel Vabhravya veel omakorda kokku võtnud seitsmeks osaks ja 150 peatükiks. Hiljem olid paljud autorid kirjutanud eraldi raamatuid Vabhravya teose erinevate osade põhjal.

Vatsyayana kasutas neid raamatuid, koostades Kama Suutra, mis koosneb 7 osast ja 36 peatükist. Lisaks seksuaalelule käsitleb Kama Suutra India ühiskonna paljusid aspekte, andes Vana-India ühiskonnast detailse pildi.

Kama Suutra oli populaarne teos üle kogu India ning sellest on lähtunud suurel arvul teisi samateemalisi traktaate. Nende hulgas näiteks Damodargupta Kuttanimata (8. sajandil), Kuchumara Kuchopanisad (10. sajandil), Padmashrijnana Nagarsarvasva (10./11. sajandil), Yashodhara Jaymangala ja Ksemendra Vatsyayanasutrasara (11. sajandil), Ksemendra Samayamatrka ja Kokkoki Ratirahasya (12. sajandil), Ananta Kamasamuha (15. sajandil).

Ratirahasya pälvis suure kuulsuse ning sellest lähtus omakorda palju traktaate. Nende hulgas näiteks Jyotirishvari Panchashayaka (14. sajandil), Immadi Paudhadevaray Ratiratnapradipika (15. sajandil) and Kalyanmalla Anangaranga (15./16. sajandil). Nende hulgas oli Anangaranga, kirjutatud Jaunpuri valitseja Ahmad Khan Lodi pojale Lad Khanile, kõige tuntum. Sellel põhineb 17. sajandil Vyasajanardani koostatud Kamapravodha, mis tõlgiti 19. sajandil pärsia keelde ning hiljem inglise, urdu, prantsuse ja saksa keelde.