Mine sisu juurde

Käsk nr. 227

Allikas: Vikipeedia
Käsule nr. 227 pühendatud postmark

Käsk nr. 227 oli Jossif Stalini 28. juulil 1942 antud päevakäsk.

Tuntuks on ta saanud juhtlause "Mitte sammugi tagasi!" (vene keeles "Ни шагу назад!") pärast, millest sai Nõukogude Liidu sõjalise vastupanu loosung.

Ühelgi ülemal polnud õigust taanduda ilma vastavat käsku saamata. Igaüks, kes seda tegi, anti sõjatribunali alla.

Käsk nr. 227 sätestas, et iga rinne peab distsipliinirikkumistes süüdistatud sõduritest looma 1–3 trahvipataljoni, mis saadetakse rinde kõige ohtlikumatesse lõikudesse. Iga rinne pidi eraisikutest ja allohvitseridest looma ka trahviroodu. Aastatel 19421945 määrati trahvipataljonidesse 427 910 sõdurit.

Samuti sätestas käsk, et igas armees tuleb luua tõkkeüksused, kes tulistaksid argpükse ja põgenevaid vägesid tagalast. Kahe esimese kuu jooksul pärast käsku lasksid tõkkeüksused üle 1000 sõduri maha ja saatsid üle 130 tuhande sõduri trahvipataljonidesse.

Käsu preambulis märgiti, et kumbagi meetodit kasutasid sakslased edukalt NSV Liidu vastupealetungi tõrjumiseks 1942. aasta alguses.

Kolme kuu pärast, 29. oktoobril 1942 loobuti kohustuslikest tõkkeüksustest. Iga rinde juhatus sai õiguse otsustada, kas neid tarvitada või ei, kuid üldiselt neid ei kasutatud, sest väeülemad pidasid seda elavjõu raiskamiseks.

Vikitekstid[muuda | muuda lähteteksti]