Juhend:Malli lühiülevaade

Allikas: Vikipeedia
Malli kasutatakse samasuguse sisu tekitamiseks.

See on malli lühiülevaade. Põhjalikumat teavet mallide kohta leiad leheküljelt Juhend:Mall.

Mall on Vikipeedia lehekülg, mida teistesse Vikipeedia lehekülgedesse liidetakse. Mallid sisaldavad enamasti korduvat materjali, mida saab kuvada ükskõik kui paljudes artiklites (või muudel lehekülgedel).

Mallis asuvad malli nimeruumis. Mallide leheküljed algavad eesliitega "Mall:" (näiteks Mall:Tere). Malli Tere lisamiseks artiklisse tuleb kuskile artikli teksti sisse kirjutada {{Tere}}. Kui seejärel artikli sisu vaatad, näed, et {{Tere}} on asendatud Mall:Tere sisuga. Kui Mall:Tere sisu peaks muudetama, muutuvad ka kõik leheküljed, kus seda malli kasutatud on.

Malle kasutatakse muuhulgas artiklitele toimetusmärkuste, infokastide ja navigeerimiskastide lisamiseks.

Igal mallil on (või peaks olema) kasutusjuhend malli leheküljel. Kui näed artikli tekstis koodi {{Malli nimi|...}} ja tahad teada, kuidas seda malli kasutada, siis leiad teavet leheküljelt "Mall:Malli nimi".

Mallide loomine, muutmine ja kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Malli loomine käib samamoodi nagu uue artikli loomine. Ainus erinevus on see, et mallilehekülje nimi algab eesliitega Mall:.

Kui mall on valmis – oletame, et selle nimi on Mall:Tere – siis võid kirjutada {{tere}} sinna leheküljele, kus soovid malli kasutada. Kõigile lehekülgedele, mis seda malli kasutavad, ilmub samasugune tekst. Kui malli muudetakse, siis uueneb automaatselt ka tekst kõigil lehekülgedel.

Võib aga olla, et sa ei soovi, et malli muutmise korral tekst leheküljel muutuks. Sellisel juhul pead kirjutama leheküljele {{asenda:tere}}. See asendatakse esimesel salvestamisel jäädavalt malli väljundiga. Malli koodi edaspidine muutmine leheküljel olevat teksti enam ei mõjuta.

Kui näed artikli lähtetekstis koodi {{tere}} ja soovid teada, mida see teeb, siis pead üles otsima lehekülje "Mall:Tere". Sinna pääsemiseks võid kirjutada otsikasti "Mall:Tere". Võid teha kuhugi (näiteks Vikipeedia liivakasti või isiklikku liivakasti) ka vikilingi [[Mall:Tere]] ja selle peal klõpsata.

Kui soovid malli muuta, klõpsa nupul "Muuda lähteteksti" ja muuda seda täpselt nii, nagu iga teist Vikipeedia lehekülge. Saad malli lisada kõike, mida tavalisele leheküljele, sealhulgas teksti, pilte ja teisi malle. Nende mallide muutmisel, mis on juba kasutusel, on mõistlik teha muudatused enne malli liivakastis (alamlehel /liivakast) ja kontrollida, kas malli kood jääb muutmise järel tööle.

Parameetrid[muuda | muuda lähteteksti]

Mallidel võivad olla parameetrid, mis võimaldavad malli abil leheküljel näidatavat sisu dünaamiliselt muuta. Kui mallil on parameetrid, siis näed koodi {{Malli nimi}} asemel püstkriipsudega (|) eraldatud parameetrite nimesid ja väärtusi. Näiteks nii: {{Malli nimi|suvi|kuu=juuli|päev=23}}. Selles näites on suvi esimese nimeta parameetri väärtus, parameetri kuu väärtus on "juuli" ja parameetri päev väärtus on "23". Parameetritega malli loomine on keerulisem kui ilma parameetriteta malli loomine. Tutvu juhendiga Juhend:Mall.

Mallinime linkimise mall[muuda | muuda lähteteksti]

Selleks, et teha kusagile lehele linki malli nimele, mis kuvaks ka ümbritsevaid looksulge, kasuta malli näite malli. Seda kasutatakse peamiselt mallide juhendeis. Kasutamise näide:

{{tl|Tere}}
tekitab
{{tere}}

Korduvalt küsitud küsimused[muuda | muuda lähteteksti]

Kuidas teada saan, kuidas mõnd malli kasutada?

Kui soovid vaadata malli "suva" kasutusjuhendit, siis mine leheküljele "Mall:Suva".

Kas saan kasutada teises Vikipeedias olevat malli?

Ei, kui soovid seda kasutada, pead looma kohapealses Vikipeedias selle koopia.

Kas mallide nimed on tõstutundlikud?

Jah, välja arvatud malli nime esimene täht.

Kuidas ma mallile parameetreid lisan?

Vaata juhendit Juhend:Mall.

Muutsin malli, kuid seda kasutavas artiklis ei muutunud miski!

Nii Vikipeedial kui ka sinu arvuti veebibrausril on veebilehtede puhver – lehekülg, mida sa ekraanil näed, võib tulla puhvrist ja ei pruugi olla uusim versioon. Veebibrausri puhvri tühjendavad olenevalt brausrist klahvid ⌘R, Ctrl+R või F5 (Google Chrome'is Shift+F5). Kui sellest pole kasu, võib olla vajalik Vikipeedia lehekülje purgimine. Lihtsaim viis seda teha on klõpsata leheküljel, millesse mall on pandud, nuppu "Muuda lähteteksti" ja seejärel klõpsata nuppu "Salvesta muudatused" ilma leheküljel midagi muutmata.

Kas malli on võimalik teisaldada uue nime alla?

Jah, see töötab täpselt samuti nagu muude lehekülgede teisaldamine. Kui artiklist pöördudakse teisaldatud malli poole ja see on ümbersuunamislehekülg, siis kasutatakse mallina lehekülge, kuhu ümbersuunamine on suunatud.

Kas üht malli saab kasutada teise sees?

Jah.

Kuidas ma lisan uue malli?

Uue mallilehekülje alustamine käib samuti nagu tavalise artikli alustamine. Ainus erinevus on see, et selle pealkiri peab algama eesliitega Mall:. Lisa kindlasti mallile ka juhend, et teised kasutajad aru saaks, kuidas malli kasutada.

Kus asub mallide kirjutamise programmeerimiskeele juhend?

Mallide kood on sama vikisüntaks, mida artikliteski kasutatakse, kuid mallide kirjutajad kasutavad keerulisemaid funktsioone, nagu #if:-laused. Eestikeelses Vikipeedias on olemas Juhend:Mall. Põhjalikumat teavet leiad ingliskeelsest Wikipediast, Metavikist ja MediaWikist. Vaata abimaterjale lehekülgedel en:Wikipedia:Advanced template coding, m:Help:Advanced templates, mw:Help:Magic words ja mw:Help:Extension:ParserFunctions.