Juhend:Õppekäik (Arutelulehed)

Allikas: Vikipeedia

Juhendi sisukord · Sissejuhatus · Uuele kaastöölisele · KKK · Mõisteid · Spikker · Muutmisjuhend · Kogukonnavärav

Sissejuhatus   Muutmine   Vormindamine   Lingid   Viitamine   Arutelulehed   Pea meeles   Kokkuvõte    

Arutelulehed on väga tähtis osa Vikipeediast, sest nende abil saavad kaastöölised suhelda Vikipeediaga seotud, näiteks artiklite parandamise teemadel. Neid ei tohi aga kasutada foorumina, liivakastina ega üldiseks aruteluks artikli teema kohta.

Kui Sul on mõne konkreetse artikli parandamisega seotud küsimus, kahtlus või kommentaar, kirjuta see selle artikli arutelulehele, mitte artikli enda lehele. Selleks vajuta sakile "arutelu" artikli päises. Ära muretse, kui arutelulehe link on juhtumisi punane ja leht on tühi. Igaüks võib luua arutelulehe, et alustada arutelu artikli kohta.

Kui lisad arutelulehele uue kommentaari, paiguta see teiste kommentaaride järele lehe lõppu, välja arvatud siis, kui Sa vastad kellegi teise kommentaarile. Siis paiguta oma vastus tema kommentaari järele.

Arutelulehel tuleb oma kommentaarid allkirjastada. Selleks sisesta neli tildet (~~~~) või vajuta allkirjanuppu redigeerimiskasti kohal. Lehekülje salvestamisel ilmuvad siis kommentaari järele kasutajanimi ja salvestamise aeg.

Kasutajanime saamiseks tuleb registreeruda. Kui sisse logimata allkiri lisada, siis ilmub kasutajanime asemel kasutaja IP-aadress.

Kasutaja arutelu

Igal, ka registreerumata kaastöölisel on kasutaja aruteluleht, kuhu kõik kaastöölised saavad talle sõnumeid jätta. Kui keegi on Sulle sõnumi jätnud, ilmub Sinu ekraanile oranžil taustal teade "Sulle on uusi sõnumeid" koos lingiga Sinu arutelulehele. Vastata võib kahel viisil: kas oma arutelulehele teise kasutaja sõnumi alla või teise kasutaja arutelulehele. Viimasel juhul ilmub teisele kasutajale teade uuest sõnumist, esimese variandi korral seda ei juhtu ja Sinu vastus võib jääda märkamata. Siiski kasutatakse Vikipeedias valdavalt esimest viisi, kuna siis on terve arutelu ühe teema kohta ühes kohas.

Taanded

Eelmisele kommentaarile vastuse lisamisel on soovitatav jätta kommentaari ette taane, sest see muudab arutelu loetavamaks. Selleks tuleb lisada rea algusesse koolon (:). Lisa oma kommentaarile ühe taseme võrra sügavam taane kui sellel kommentaaril, millele vastad. Mida rohkem kooloneid lisad, seda sügavam on taane.

Näiteks:

See on joondatud vasakusse serva.
: See tekst on taandega.
:: See tekst on suurema taandega.

annab tulemuseks:

See on joondatud vasakusse serva.

See tekst on taandega.
See tekst on suurema taandega.
Arutelulehtede kohta loe veel Vikipeedia:Arutelulehekülg.

Katseta

Seekord redigeeri liivakasti asemel arutelulehte, vajutades "arutelu" ja siis "redigeeri". Pea meeles lisada oma kommentaarile allkiri. Enne salvestamist vajuta kindlasti "Vaata eelvaadet", et näha, kas vormindus töötab õigesti.

Proovi kirjutada kommentaari selle lehekülje arutelulehele!
Järgmiseks: Pea meeles!