Judy Collins

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Judy Collins (2008)

Judith Marjorie Collins (sündinud 1. mail 1939 Seattle'is) on Ameerika Ühendriikide laulja ja laulukirjutaja, kes on tuntud žanriliselt eklektilise loomingu (folk, popmuusika, rock'n'roll) ja sotsiaalse aktivismi poolest.

Collinsi debüütalbum "A Maid of Constant Sorrow" ilmus 1961. aastal. Rahvusvahelise kuulsuse tõi talle 1967. aasta albumilt "Wildflowers" pärinev singel "Both Sides, Now", mille autor on Joni Mitchell. Singel tõusis Billboardi popsinglite edetabeli esikümnesse ja Collins võitis selle eest oma esimese Grammy auhinna parima folklaulu esituse eest.

Collinsi üks tuntumaid laule on Stephen Sondheimi kirjutatud "Send in the Clowns" tema 1975. aasta albumilt "Judith". Singel oli Billboardi popsinglite esikümnes 1975 ja 1977 ning Collins oli sellega nomineeritud Grammy auhinnale.

Aktivism[muuda | muuda lähteteksti]

1971. aastal andis ta allkirja ajakirja Ms. kampaaniale "Meie oleme aborti teinud", mis kutsus üles liiga karmide abordipiirangute tühistamisele Ameerika Ühendriikides.

1984. kirjutas ta Ameerika Ühendriikide relvaseaduste karmistamist pooldava laulu "Shoot First".

1990. aastate teisel poolel oli ta UNICEF-i esindaja ja korraldas maamiinide keelustamise kampaaniaid.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Collinsi esimest abielust Peter Tayloriga 1958 sündis samal aastal tema ainus laps, Clark C. Taylor. Abielu lahutati 1965.

1996. aastal abiellus ta kunstnik Louis Nelsoniga, kellega oli koos olnud alates 1978. aastast. Nad elavad New Yorgis Manhattanil.