Joséphine-Charlotte

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel on suurhertsog Jeani abikaasast, 1919–1964 valitsenud suurhertsoginna kohta vaata artiklit Charlotte (Luksemburgi suurhertsoginna)

Charlotte

Joséphine-Charlotte, Belgia printsess, Luksemburgi suurhertsoginna (Joséphine-Charlotte Ingeborg Elisabeth Maria Josepha/Marie-José Margarethe/Marguerite Astrid; 11. oktoober 192710. jaanuar 2005) oli Luksemburgi suurhertsogi Jeani abikaasa.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Charlotte sündis Brüsselis kuningapalees Léopold III ja Rootsi printsessi Astridi tütrena ning kasvas üles Stuyvenbergi lossis. Charlotte'i ema hukkus 1935. aastal autoõnnetuses, olles vaid 39-aastane.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Haridusteed alustas Charlotte kodus, kus spetsiaalselt tema jaoks pandi kokku väike grupp õpilasi. 1940. aastate lõpul pandi ta internaatkooli, misjärel jätkus ta õpetamine taas eraõpetajate käe all. Stabiilse haridustee katkestasid liitlasväed, kes 7. juunil 1944 Prantsusmaal maabusid, misjärel Charlotte ja ta pere saadeti Saksamaale. Perekond vabastati 7. mail 1945, misjärel nad kolisid Šveitsi. Charlotte jätkas õpinguid Genfis École Supérieure de Jeunes Fillesis, millele järgnesid lastepsühholoogia kursused Genfi Ülikoolis.

Abielu ja lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

9. aprillil 1953 abiellus Charlotte Luxembourgis prints Jeaniga.

Ametlikud kohustused ja huvid[muuda | muuda lähteteksti]

Charlottet huvitasid peamiselt laste, pere ja tervisega seotud valdkonnad ning aastatel 19591970 oli ta Luxembourgi Noorte Punase Risti president.

Vabal ajal tegeles ta meelsasti aianduse ja aiakunstiga. Lisaks nautis ta ka kalastamist, jahilkäimist, suusatamist ja veesporti.

Elu lõpuaastad[muuda | muuda lähteteksti]

Elu viimastel aastatel põdes Charlotte kopsuvähki ning suri Fischbachi lossis 77-aastaselt.