Mine sisu juurde

Johnny haaras püssi

Allikas: Vikipeedia

Johnny haaras püssi (ingl.k Johnny Got His Gun) on 1971. aastal USA kirjaniku Dalton Trumbo loodud sõjavastane draamafilm, mis põhineb tema 1938. aastal kirjutatud samanimelisel romaanil. Film saavutas suurema populaarsuse alles 1980. aastate lõpus, kui heavy metal bänd Metallica kasutas sellest lõike "One" muusikavideos.


Filmi süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Filmi peategelane on noor Ameerika sõdur Joe Bonham(Timothy Bottoms). Ta on Esimeses maailmasõjas mürsutabamuse järel rängalt vigastada saanud - ta on kaotanud oma jäsemed, näo ning kõik meeled peale kompimise. Ta on täie teadvuse juures, kuid vigastuste tõttu on ta sisuliselt enda kehas vangis. Haiglavoodis lamades saab ta aegamööda aimu oma seisukorrast ning kõigub oma mõtetega reaalsuse ja fantaasia vahel, meenutades vanu aegu oma pere ning sõpradega. Samuti loob ta mingit sorti sideme teda hooldava medõega(Diane Varsi), kes paistab tema probleemi mõistvat.

Mingil hetkel leiab Joe viisi, kuidas sõjaväeülemate ning haiglapersonaliga suhelda, tagudes oma pead vastu patja, üritamaks rääkida Morse abil, öeldes "S.O.S. Appi." Medõde saab ajapikku aru, mida Joe tahab ning toob palatisse kindrali, preestri ning tõlgi. Kindral küsib Joelt tõlgi kaudu, et mida ta tahab. Joe tahab, et teda viidaks klaaskirstus karnevalile teistele vaadata, et näidata, et mida võib sõda inimesega teha. Kindral ütleb talle tõlgi kaudu, et sellises seisus nagu ta on, pole teda võimalik kuskile viia, mille peale Joe palub lasta end tappa, öeldes: "Kui te ei luba inimestel mind näha, siis tapke mind." Medõde jääb mingil hetkel Joega üksi ning teeb katse teda lämmatada, sulgedes tangidega tema hingamisaparaadi toru, kuid samal hetkel sekkub kindral, naastes palatisse, võttes tangid torult ära ning jättes Joe edasi "elava surma" seisundisse.