John Devitt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
John Devitt
Olympische Spelen te Rome, Devitt (Australie) won Olympisch goud op de 100 meter, Bestanddeelnr 911-5421.jpg
Devitt 1960. aasta olümpiamängudel
Isikuandmed
Riik Flag of Australia.svg Austraalia
Sünniaeg 4. veebruar 1937 (83-aastane)
Sünnikoht Granville, Uus-Lõuna-Wales
Pikkus 185 cm
Kaal 85 kg
Medalid
Olümpiamängud Olympic rings with transparent rims.svg
Kuld 1956 Melbourne 4x200 m vabalt
Kuld 1960 Rooma 100 m vabalt
Hõbe 1956 Melbourne 100 m vabalt
Pronks 1960 Rooma 4x200 m vabalt

John Thomas Devitt (sündinud 4. veebruaril 1937) on Austraalia ujuja, kes võitis 1960. aasta suveolümpiamängudel Roomas kuldmedali 100 meetri vabaujumises. Ta võitis vaieldavas olukorras, saades kuldmedali vaatamata sellele, et ajavõtjad registreerisid aeglasema aja kui Ameerika hõbemedalist Lance Larsonil. Samuti võitis ta kuldmedali 1956. aasta suveolümpiamängudel Melbourne'is 4×200 m vabaujumises.

Granville'i ujumisbasseinist vaid 250 meetri (820 jalga) kaugusel õppinud Devitt õppis valitsuse rahastatud programmi „Õpi ujuma“ raames ujuma. Ta sai hariduse kõigepealt Püha Pere algkoolis, Trongate'is, Granville Eastis, ja hiljem Parramatta Maristi keskkoolis Parramatta's. Mõlemad olid roomakatoliku koolid, kus ta võistles võistkonna nimel. Algselt treenis Devitti Tom Penny Granville'i basseinis asuvas Clyde'i ujumisklubis, kuni see 1947. aastal laiali läks ja ta kolis koos Pennyga Manly Swim Clubisse. Devitt jääb ujumisklubi liikmeks. Penny lubas oma ujujatel sageli sooja veega treenida, lastes neil ujuda elektrijaama jahutus veega täidetud basseinis. Devitt uskus, et selline koolitus andis talle eelise, kuna see õpetas teda "vihmast, kuumusest, hoovustest või muudest looduslikest või ebaloomulikest muutujatest" hoolimata edu saavutama.

Devitti esimesed katsed rahvuslikel võistlusel olid 1952. aasta Austraalia meistrivõistlustel, kus ta oli pidevalt klubikaaslase Barry Darke varjus, kes püstitas nende vanuserühmas viis Austraalia rekordit. Devitt konkureeris Darketiga 1953. aasta meistrivõistlustel uuesti, kuid pärast seda loobus Darke ujumisest ja jättis Devitti oma vanuserühmas domineerima. Kuid lahtistel meistrivõistlustel ületas teda sprindivõistlustel sageli Jon Henricks ning pikematel distantsidel Gary Chapman ja Murray Rose. Rose ja Henricks võitsid individuaalset kullad 1956. aasta suveolümpiamängudel. 18-aastaselt nimetati Devitt 1955. aasta Austraalia meistrivõistluste korraldamiseks Uus-Lõuna-Walesi meeskonna kapteniks, kuna Henricks oli esialgu vigastuste tõttu kõrvale jäetud. Henricks aga paranes ja jätis Devitti hõbedale 110 jardi vabaujumises. Ta võitis hõbedat 220 jardi vabaujumises Rose'i järel. Devitti otsus keskenduda sprindile, mis viis ta konflikti Pennyga ning ta lahkus Pennyst ning hakkas iseseisvalt harjutama. Pärast konflikti Pennyga kaalus Devitt pensionile jäämist, kuid ta astus Murray Rose'i kõrval Spit Baths-is Sam Herfordi juurde harjutama.