Jan Masaryk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jan Masaryki kuju Prahas

Jan Garrigue Masaryk (14. september 1886 Praha10. märts 1948 Praha) oli Tšehhoslovakkia poliitik ja diplomaat, riigi esimese presidendi Tomáš Masaryki poeg. Tema ema oli Charlotte Garrigue.

Jan Masaryk (1886-1948)

Masaryk teenis Esimese maailmasõja ajal Austria-Ungari armees ning pärast sõda sai temast Tšehhoslovakkia suursaadik USAs. Sõdadevahelisel ajal töötaski ta diplomaadina, esindades oma riiki mitmetes maades.

1940. aastal sai Masarykist Tšehhoslovakkia eksiilvalitsuse välisminister. Alates 1945. aastast kuni oma surmani oli ta Tšehhoslovakkia välisminister.

1946. aastal tuli riigis võimule kommunistide poolt domineeritud valitsus ning teiste parteide tegevusvabadust hakati peagi piirama. Masaryk jäi küll edasi välisministri toolile, kuid keeldus kommunistidega ühinemast. 1948. aasta algul lahkusid mittekommunistlikud ministrid valitsusest, Masaryk jäi valitsusse aga edasi. Kuid 10. märtsi hommikul leiti ta oma kodu akna alt surnuna. Kommunistlikud võimud väitsid, et tegu oli enesetapuga, hiljem on asja uurimine näidanud, et tõenäoliselt seisid asja taga kommunistid. Masaryki surma on nimetatud ka kolmandaks Praha defenestratsiooniks.