James Harden

Allikas: Vikipeedia
James Harden
Fail:Harden.jpg
James Harden en:Philadelphia 76ersis 2023. aastal
Isikuandmed
Riik Ameerika Ühendriigid
Sünnikoht Los Angeles
Sportlaskarjäär
Spordiala Korvpall
Spordiklubi Philadelphia 76ers
Medalid
Olümpiamängud


Kuld 2012 Korvpall
Maailmameistrivõistlused


Kuld 2014 Korvpall

James Edward Harden Jr. on ameerika korvpallur [1], kes mängib Philadelphia 76ersi eest NBAs. James Harden on sündinud 26. augustil 1989. aastal Los Angeleses California osariigis.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ta vanemateks[2]on Monja Willis ja James Harden Senior. Harden oli kolmest lapsest kõige noorem ning neid kasvatas üles Monja Willis üksinda. Vaatamata sellele, et isa, James Harden Senior teenis aega Ameerika Ühendriikide mereväes, tekkisid tal probleemid narkootikumidega, mille tagajärjel saadeti ta vangi ja suhe pojaga hävis. Keskkooli lõpetas ta Artesia High Schoolis, mis asus Lakewoodis California osariigis. Viimasel aastal suutis Harden mängida oma parimat mängu, kui ta keskmised näitajad olid 18,8 punkti, 7,9 lauapalli ja 3,9 resultatiivset söötu. Tänu nendele näitajatele suutis ta keskkooli tiim lõpetada hooaja osariigi meistrina, nende rekordiks jäi 33 võitu ja 2 kaotust. Tol aastal valiti James Harden en:Parade All-American teise tiimi ja temast sai ka en:McDonald's All-American. Peale keskkooli otsustas Harden minna mängima USA ülikooliliigasse (NCAA). Tiimiks osutus tal en:Arizona State Sun Devils, kus ta mängis kaks aastat treener Herb Sendeki käe all. Esimesel hooajal olid Hardeni keskmised näitajad 17,8 punkti, 5,3 lauapalli, 3,2 resultatiivset söötu ja 2,1 vaheltlõiget mängus. Need näitajad olid piisavad, et nimetada teda en:All-Pac-10 [3] esimesse tiimi ja en:All-Freshman tiimi. Peale head esimest hooaega hakkas James Harden populaarsust koguma ning temast sai kuulsa ajakirja Sports Illustratedi kaanepoiss, kus teda nimetati uue hooaja jälgimisnimekirja. Harden lõpetas oma teise ja ühtlasi ka viimase ülikooli hooaja keskmiste näitajatega 20,1 punkti, 5,6 lauapalli ja 4,2 resultatiivset söötu mängus. Peale järjekordset head hooaega nimetati Harden en:Pac-10 Conference`s Player of the Year-iks [4] ja ka en:All-American tiimi. Hardeni ülikooliliiga punktirekordiks jäi 40 punkti. 2009. aastal otsustas Harden oma nime NBA drafti üles anda. Ta osutus samas draftis esimeses ringis kolmandana valituks Oklahoma City Thunderi poolt. Oklahoma City Thunderis mängis ta kokku kolm hooaega, kus esimesel hooajal olid tema keskmised näitajad 9,9 punkti, 3,2 lauapalli ja 1,8 resultatiivset söötu mängus [5]. Need näitajad olid piisavad, et teda nimetada en:NBA All-Rookie teise tiimi. Viimasel hooajal Oklahoma City Thunderi särgis suutis Harden võita en:NBA Sixth Man of the Year auhinna, keskmisteks näitajateks olid 16,8 punkti, 4,1 lauapalli ja 3,7 resultatiivset söötu. 2012. aastal saadeti Harden vahetuskaubana Houston Rocketsisse, kus ta mängis järgnevad üheksa hooaega ja ta tegi ka oma esimese läbimurde staarina. Peale seda, saadeti Harden vahetuskaubana kaheks poolikuks hooajaks Brooklyn Netsi eest mängima ning eelmisel hooajal saadeti ta uuesti vahetuskaubana Philadelphia 76ersi eest mängima, kus ta mängib juba teist hooaega. James Hardenit peetakse üheks parimaks NBA mängijaks. Seda väidetakse Hardeni kõrgete keskmiste näitaja puhul, mis olid ta parimatel hooaegadel 30 punkti, 7 lauapalli ja 8 resultatiivse söödu ringis. Tänu sellistele näitajatele on James Hardenile kroonitud palju auhindu.

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

  • 3 kordne en:NBA skoorimise tšempion
  • 2 kordne en:NBA resultatiivsete söötude liider

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1]. James Harden. Vaadatud 20. aprillil 2023.
  2. [https://www.ghgossip.com/who-are-james-harden-parents-meet-james-harden-sr-and-monja-willis/ ]. Vanemad. Vaadatud 20. aprillil 2023.
  3. [2]. Pac-10. Vaadatud 20. aprillil 2023.
  4. [3]. Pac-10. Vaadatud 20. aprillil 2023.
  5. [4]. Oklahoma City Thunder. Vaadatud 20. aprillil 2023.
  6. [5]. Pac-10. Vaadatud 20. aprillil 2023.
  7. [6]. NBA 75th Anniversary Team. Vaadatud 20. aprillil 2023.