Mine sisu juurde

Jürg Wyttenbach

Allikas: Vikipeedia

Jürg Wyttenbach (2. detsember 1935 Bern22. detsember 2021) oli Šveitsi helilooja, dirigent ja pianist. Elas Baselis.

Jürg Wyttenbach õppis Berni Kunstikõrgkoolis (Hochschule der Künste Bern) Kurt Fischeri õpilasena klaverit ja Pariisi Konservatooriumis (Conservatoire de Paris) Sándor Veressi õpilasena heliloomingut.

Algusest peale tegutses pianisti ja dirigendina eelkõige nüüdismuusika interpreedina.

Dirigendina kandis ette üle saja nüüdisheliteose, millest enamiku puhul oli tegu esiettekandega. Juhatas Dresdeni Filharmoonikuid (Dresdner Philharmonie), Baden-Badeni Raadio Sümfooniaorkestrit (SWR Sinfonieorchester Baden-Baden) ja Freiburgi Raadio Sümfooniaorkestrit (Südwestfunk-Orchester), Hesseni Raadio Sümfooniaorkestrit (Hessischer Rundfunk-Orchester) ning Krakówi Sümfooniaorkestrit. Ta juhatas ka paljusid nüüdismuusikale spetsialiseerunud ansambleid, nagu näiteks Ensemble Modern, Klangforum Wien, Ensemble recherche, Baseli nüüdismuusikaühingu (Internationale Gesellschaft für Neue Musik IGNM) ansambel, Ensemble l'Itinéraire ja Ensemble Forum Lyon.

Jürg Wyttenbach oli regulaarne külaline Donaueschingeri Muusikapäevadel (Donaueschinger Musiktage), Pariisi festivalil "Festival d’Automne", festivalidel "Wien modern", "Festival musica“ Strasbourgis ja "Varssavi sügis". Tegi pidevalt koostööd Basel Sinfoniettaga, osaledes selle orkestriga festivalidel "Archipel" Genfis ja "Octobre en Normandie" Rouenis.

Ta töötas õppejõuna Bieli Muusikakoolis ja Berni Konservatooriumis. 1967–2003 juhtis ta Baseli linna muusikaakadeemia juures asuva konservatooriumi (Konservatorium der Musik-Akademie der Stadt Basel) klaveriklassi ja alates 1970. aastast nüüdismuusika interpretatsiooni klassi.

Teda kui heliloojat mõjutas kõigepealt Béla Bartók ja hiljem Mauricio Kagel. Jürg Wyttenbach kirjutas enamasti teoseid, mis lähenevad erinevatele teatrivormidele.

  • "Exécution ajournée" keelpillikvartetile
  • "Lamentoroso" sopranile ja 6 meesklarnetistile
  • "Tarantella" laulvale ja tantsivale naisviiuldajale
  • "Encore!" naisnäitlejale (naislauljale) ja tšellistile
  • "Harlekinade" naisnäitlejale, kahele klounile ja keelpillikvintetile
  • "Divisions" klaverile ja 9 soolokeelpillile
  • "De Metalli aus den Prophezeiungen von Leonardo da Vinci" baritonile ja orkestrile

Lisaks paljudele positiivsetele heliplaadiarvustustele on Jürg Wyttenbachi dirigeeritud Giacinto Scelsi kogutud koori- ja orkestriteoste CD saanud auhinna Grand Prix du Disque ning Saksa heliplaadikriitika preemia (Preis der Deutschen Schallplattenkritik).

1993. aastal sai Jürg Wyttenbach Baseli linna kultuuripreemia (Kulturpreis der Stadt Basel) ning 2003. aastal Šveitsi Helikunstnike Liidu (Schweizerische Tonkünstlerverein) heliloomingupreemia.

  • Jürg Wyttenbach 1999: "Laudatio auf Klaus Huber". Musik-Texte 81/82 (1999), lk 16 jne
  • Kelterborn, Rudolf 1994: "Jürg Wyttenbach: Fülle und Engagiertheit (Dossier Musik 4)", Zytglogge, Bern / Zürich