Mine sisu juurde

Isemääramisteooria

Allikas: Vikipeedia

Isemääramisteooria on raamistik inimeste motivatsiooni ja iseloomu mõistmiseks. Teooria autorid on Edward L. Deci ja Richard M. Ryan. Selle kohaselt on motivatsiooni tekkeks vaja rahuldada kolm psühholoogilist baasvajadust: autonoomia, kompetentsus ja seotus (sotsiaalsus).

Selles raamistikus jaotub motivatsioon sisemiseks ja välimiseks. Välimist motivatsiooni saab tekitada näiteks vägivallaga, ähvardustega, aga ka kõrge palgaga.

Sisemine motivatsioon tekib kui midagi tehakse mitte millegi saamiseks, vaid tegemist ennast peetakse väärtuslikuks. Väikeste laste mängimine on näide sisemisest motivatsioonist - keegi ei käskinud neid, vaid nad teevad seda omast tahtest.

Välimine motivatsioon tekitab stressi ja võib viia läbipõlemiseni. Samas on seda lihtne tekitada.

Sisemine motivatsioon vähendab stressi ja on jätkusuutlik. Selle tekitamine on aeglane ja keeruline.

Autonoomia vajadus on rahuldatud kui inimene langetab sisulisi otsuseid ise. Kui keegi teine sunnib inimest käituma oma tahte vastaselt, siis on autonoomia vajadus rahuldamata.

Kompetentsus

[muuda | muuda lähteteksti]

Kompetentsus vajadus on rahuldatud kui inimene oskab vastata küsimustele: "mida?", "miks?" ja "kuidas?"

Kui inimene ei saa aru mida ta peab tegema või miks see vajalik on või kuidas seda tehakse, siis kompetentsus vajadus on rahuldamata.

Seotus vajadus on rahuldatud kui inimesed tema ümber on sõbralikud, toetavad, mõistvad. Kui inimest koheldakse halvasti, mõnitatakse ja temast ei saada aru, siis seotus vajadus on rahuldamata.

https://selfdeterminationtheory.org/theory/

https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007/978-3-031-17299-1_2630

https://selfdeterminationtheory.org/SDT/documents/1971_Deci.pdf