IsePankur

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

isePankur (endine Sõbralaen OÜ) on Eesti laenuettevõte, mis vahendab kogukondlikku laenuteenust.

Maailmas 2005. aastal alguse saanud kogukondlik laenamine ja pangandus (inglise keeles peer-to-peer lending või social lending) on teenus, mis võimaldab eraisikutel üksteiselt raha laenata, andes selleks vajaliku taristu ning tagades mõningal määral turvalisuse (nt osapoolte identifitseerimise kaudu). Tuntumad firmad selles valdkonnas on Zopa ja Lending Club.

isePankuri peakontor asub Tallinnas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Algselt Sõbralaen OÜ nime all tuntud firma asutati 2008. aastal. Kuus nädalat pärast loomist otsustas juhtkond uueks nimeks valida isePankur [1]. Portaali kasutajaskond on kiirelt kasvanud ning väljastatud laenude summa ületas 1,7 miljoni euro piiri detsember 2012[2].

Juhtkond[muuda | muuda lähteteksti]

isePankuri juhtkond koosneb kolmest kaasasutajast: Pärtel Tomberg, Mihkel Tasa ja Martin Rask. Juhtkonna tööd toetab isePankuri nõukogu, mis koosneb finants- ning tehnoloogiavaldkonna spetsialistidest[3].

Ärimudel[muuda | muuda lähteteksti]

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

isePankur portaal viib kokku laenajad ning investorid. Keskkond lubab Eesti pangakontot omavatel ametliku sissetulekuga isikutel laenata 300-3000 eurot kuni 36 kuuks. 12. veebruaril 2013 oli keskmine laenusumma on 686,91 eurot. Laenu sihtotstarbena oli enim toodud laenude konsolideerimine (19,68 %), muu tarbimine (28,76%), remont (16,41%) ning liiklusvahend (13,39%). Laenajate sooline jaotuvus on mehi 52% ning naisi 48%[2]. Kõik laenajad läbivad ranged taustakontrollid mille käigus analüüsitakse laenaja tagasimakse võimekust ning arvestades ligi kahtekümment teist muutujat arvutatakse laenajale krediidiskoor.

Investeerimise minimaalne summa algab 5 eurost. Keskmine investorite poolt laenatav summa on 32,13€, keskmise netotootlusega 17,16%. Investeerimine on avatud nii Eesti kui välisinvestoritele. Investorite sooline jaotuvus on mehi 91% ning naisi 9 %[2].

Elektrooniline vahekohus[muuda | muuda lähteteksti]

Kiiremaks kasutajate vaheliste probleemide menetlemiseks lõi isePankur 2010.aastal elektroonilise vahekohtu. Vahekohtu tegevus on rangelt allutatud isePankuri vahekohtu reglemendile, mis on koostatud kooskõlas Tsiviilkohtumenetluse seadustiku (TsMS) XIV osale [4].

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aasta veebruaris võitis isePankur parima e-äri tiitli ning esindas Eestit World Summit Award (WSA) 2011[5].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]