Mine sisu juurde

Ida-Timori lipp

Allikas: Vikipeedia

Ida-Timori lipp on Ida-Timori ametlik lipp.

Riigi- ja rahvuslipp[muuda | muuda lähteteksti]

? Ida-Timori riigi- ja rahvuslipp. Proportsioonid 1:2.

20. mail 2002 vastu võetud riigi- ja rahvuslipp on punane kangas, mille vardapoolses osas on kollasele kolmnurgale paigutatud must kolmnurk, sellele aga valge viisnurkne täht, mille üks tipp on suunatud vardapoolsesse ülanurka. Kollase kolmnurga pikkus moodustab 1/2, musta kolmnurga pikkus aga 1/4 lipu pikkusest. Lipu proportsioonid on 1:2 ja ametlikud mõõtmed 180 cm x 90 cm.

Kollane (PMS 123C) sümboliseerib koloniaalperioodi ja riigi rikkust, punane (PMS 485C) tähistab iseseisvuse eest valatud verd, must aga pimeduse jõude ja ka neid, kelle eestvedamisel saabus iseseisvus; valge on vabaduse värv.

Selline lipp oli kasutusel ka kümme päeva kestnud iseseisvusperioodil 1975. aastal. Lipu eeskujuks oli võetud vabadusvõitluse partei FRETILIN (Ida-Timori Iseseisvuse Revolutsiooniline Rinne) lipp. Fretilini lipul olid puna-kolla-punased horisontaalsed laiud ja vardapoolses osas must vertikaallaid valge viisnurkse tähega.

Ida-Timori ajaloolised lipud[muuda | muuda lähteteksti]

1961. aastal toimunud ülestõusu ajal Portugali kolonisaatorite vastu võeti Ida-Timori rahvuslipuks punane kangas, mille keskel oli must sõõr kollase äärisega ja selles valge viisnurkne täht. Ülestõus suruti maha ja lipp keelustati.

Pärast 1999. aastal ÜRO järelevalve all toimunud rahvahääletust iseseisvusküsimuses võeti kasutusele CNTR-i (Conselho Nacional de Resistźncia Timorense) partei lipp, millelt jäeti ära partei nimi.

Varasemad lipud[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]