Holograafiline andmekandja

Allikas: Vikipeedia

Holograafiline andmekandja on optiline andmekandja, mis loodi ettevõtte InPhase Technologies’i poolt, muutmaks salvestatavat andmemahtu võimalikult suureks. Väiksemale holograafilisele kettale on võimalik salvestada kuni 30 korda rohkem informatsiooni, kui Blu-ray kettale. Suurimaks eeliseks holograafilisel ladustamisel on ultra-kõrge tihedus, mis ulatub Terabaitidesse. Juba üks TB on võrdne 1500 CD andmemahuga. Holograafiliste andmekandjate täiustamisega on võimalik kuni 1000TB suuruse mahuga andmekandjad, vastukaaluks praegustele kuni 750GB andmemahuga kõvaketastele.

Vastukaaluks magneetilisele ja optilisele salvestusele, kus salvestatakse andmed lineaarselt ühe biti kaupa, on holograafiliselt võimalik andmeid salvestada paralleelselt miljonite bittide kaupa, muutes andmeedastuskiiruse tunduvalt kiiremaks, kui optilisel salvestusel(nt. neli korda kiirem, kui blu-ray kirjutamiskiirus). Holograafilistele andmekandjatele salvestatakse informatsiooni kogu plaadi ulatuses, kui nt tavalisele DVD-le ainult pinnale.

Andmeid salvestatakse holograafilisele andmekandjale lühendatud koonuse kujutisena, mille alumine osa on 200 mikromeetrise diameetriga ja ülemine 500 mikromeetrise diameetriga. Suur tihedus on hea radade kokkulükkamiseks, lubades nt 18 mikromeetrise eraldusega kettale kirjutada 100GB andmeid, 13 mikromeetrisele 200GB, 8 mikromeetrisele 500GB, ja 5TB andmeid 3 mikromeetrise eraldusega 10 cm-le kettale. Süsteem kasutab rohelist 1 vatist laserit, mis on üsna suur võimsus tavakasutaja kasutatavale kettale. Suurimaks väljakutseks ongi vähendada kasutatavat võimsust. Võimaluseks oleks kas polümeeri tundlikuse suurendamine, või arendada laser, mis suudab suuremat võimsust arendada.

Holograafilised kettad võivad olla kas ühekordselt kirjutatavad (WORM) või ainult lugemiseks (ROM). WORM–süsteem kaasab SLM–i, muutes lugemispea lugemis–kirjutuspeaks. Salvestus toimub ruumilise ketta polümeerides valguse mõjul esile kutsutavate keemiliste protsesside abil. Kuna iga hologrammipositsioon nihkmultipleksitud WORM–kettal katab paljusid teisi, peab kogu ketta salvestama korraga ilma peatumata, et saavutada maksimaalset mahtu.

Praeguse seisuga on loodud 300 GB andmeid salvestav ketas, arendatakse kuni 1,6 TB andmemahuga ketast.

Tehniliste andmete võrdlus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ketas Andmemaht Kirjutamiskiirus
Holograafiline ketas 300GB 960 Mbit/s.
Blu-ray ketas 50GB 36 Mbit/s.
HD DVD 30GB 36 Mbit/s.
DVD 8.5GB 27 Mbit/s.
CD 0.7GB 7.9 Mbit/s.

Struktuur[muuda | redigeeri lähteteksti]

Struktuur
  1. Roheline lugemise/kirjutamise laser (532 nm)
  2. Punane positsioneerimise/adresseerimise laser (650 nm)
  3. Pruun hologramm laser
  4. Polükarbonaadist kiht
  5. Fotopolümeerist kiht (andmeid sisaldav kiht)
  6. Kauguskihid
  7. Dikroiline kiht (reflecting green light)
  8. Alumiinimist peegeldav kiht (peegeldab punast valgust)
  9. Läbipaistev pealiskiht.

Vastupidavus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Holograafiline andmesalvestus annab firmadele võimaluse säilitada ja arhiveerida informatsiooni. Kirjuta üks kord, loe mitu (WORM- write-once, read many) tehnoloogia andmete salvestamisel kindlustab andmete turvalisuse, ennetades informatsiooni üle kirjutamist ja modifitseerimist. Antud andmekandjate tootjad loodavad tagada turvalise püsimise andmetele rohkem kui 50 aastaks, mis ületab praeguse andmete püsivuse mitmekordselt. Arvestades seda, et data lugemise tehnoloogia uueneb iga 10 aasta järel, peaks andmete püsivus 50–100 aastaks olema garanteeritud.