Hispaania teetigu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hispaania teetigu (Arion vulgaris)

Hispaania teetigu (Arion vulgaris, ekslikult lusitaania teetigu ehk Arion lusitanicus) on teeteo perekonda kuuluv suur (7 kuni 15 cm) nälkjas. Teo värvus võib suuresti varieeruda alates tumepruunist punaka, oranži, kollaka ja beeži toonini. Heledama tooniga isendeid on kergem ära tunda. Eristamise aluseks on looma keha kattev kollane lima (meie teiste suurte nälkjate lima on värvitu).

Hispaania teeteo algne levikuala ei ole täpselt teada. Arvatavalt Põhja-Hispaaniast ja läänepoolselt Prantsusmaalt pärit tigu on levinud invasiivse võõrliigina Kesk- ja Põhja-Euroopasse, 21. sajandi teisel kümnendil ka Eestisse. Uutesse paikadesse levib liik peamiselt munadena koos mulla ja taimedega. Suureks kasvades (juulis-augustis) sööb teetigu aplalt ilutaimi ja köögivilju, vahel ka oma liigikaaslasi. Suuruse, aktiivsuse ja arvukuse tõttu võib ta kohalikud liigid välja tõrjuda.

Algselt peeti Hispaania ja lusitaania teetigu samaks liigiks ja nimetusi kasutati sünonüümidena, kuid täpsemad uuringud tuvastasid need eri liikideks. Lusitaania ehk Portugali teetigu (Arion lusitanicus) levikupiirkond piirdub Lääne-Lissaboni metsadega, näiteks Sintra-Cascais'e või Arrábida rahvuspargiga. Suhteliselt muutliku välimusega tigu kasvab kuni 8 sentimeetri pikkuseks.

Teadusharu, mis uurib limuseid, nimetatakse malakoloogiaks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]