Hiina harjaskoer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hiina harjaskoer
IndyStands.jpg
FCI standard nr 288
Rühm 9: seltsi- ja kääbuskoerad
Alarühm 4: karvutud koerad
Standard nr 288   16.02.2011 (en et)
Päritolumaa Hiina Hiina
Tüüp tüüp
Töökatsed ei
Kasutus seltsikoer
Tunnused
Turja kõrgus 30 cm
Kaal 4–5 kg
Eluiga 12–14 aastat
Commons-logo.svg Meediafailid Wikimedia Commonsis
Koer (Canis lupus familiaris)

Hiina harjaskoer on Hiinast pärinev koeratõug.

LÜHIÜLEVAADE TÕU AJALOOST: Hiina harjaskoeri on kahte tüüpi – karvutu tüüp ning karvane tüüp (nn „puudritups“). Karvutul tüübil on pea peal karvatutt, mis ulatub pisut mööda kaela allapoole, varbaid katvad „sokid“ ning karvatutt sabal. Ülejäänud kere on nagu nimigi ütleb – karvutu. Karvane tüüp on üleni kaetud pika pehme karvaga. Nende päritolu ei ole täpselt teada, ent väidetavalt kuulusid seda tõugu koerad Hiinas Hani dünastia perekondadele. Hiina harjaskoeri peeti sel ajal valvekoertena ning selle tõu suuremaid esindajaid kasutati ka jahikoertena. Tõug oli esindatud koertenäitustel Ameerikas aastatel 1885-1926, ent peale seda umbes viiekümne aasta vältel olid see suhteliselt vähe levinud.

ÜLDMULJE: Väike, aktiivne ja graatsiline koer. Keskmise või peene luustikuga ning sileda karvutu kerega. Karvaga on kaetud vaid käpad, pea ja saba. Karvane tüüp on üleni kaetud pehme pika karvaga. Kaks selgelt eristatavat tõutüüpi: kerge ja peene luustikuga hirvetüüp ning jässakas, kerelt ja luustikult massiivsem ja raskem tüüp.

KÄITUMINE/ISELOOM: Rõõmsameelne, mitte kunagi kuri.

SUURUS JA KAAL: Ideaalne turja kõrgus: Isased koerad: 28-33 cm. Emased koerad: 23-30 cm

NAHK: Ilma karvata, sile, katsudes soe. KARVKATE: Karv: Kerel ei ole ühtegi suurt karvadega laiku. Eelistatud on pikk ja lendlev karvatutt pea peal, ent lubatud on ka hõreda karvaga tutt. Ideaalis saab karvatutt alguse laubalõike juures ning läheb kaelale langedes õhemaks. Üleni karvaste koerte karvkate koosneb pehmest pikakarvalisest aluskarvast ning loorina langevast pealiskarvast. Värvus: Lubatud on kõik värvused ja kõik värvikombinatsioonid.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Hiina harjaskoer". EKL. Vaadatud 23.08.2018. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]