Mine sisu juurde

Hermann von Salm

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Hermann Salmist)
Hermann von Salm
Hermann von Salmi kujutis Eislebeni raekoja fassaadil
Sünniaeg 1035
Amet kuningas

Hermann von Salm (sündis umbes 1035, suri 28. septembril 1088) oli Saksa vastukuningas aastast 1081 kuni surmani.

Hermanni poliitilise tõusu põhjustas investituuritüli paavsti Gregorius VII ja Saksa-Rooma keisri Heinrich IV vahel. Tüli käis selle üle, kellel on õigus määrata Saksamaal piiskoppe ja mille alusel seda teha. Kumbki soovis piiskoppide määramise õigust endale. Heinrich hakkas vaimulikele maid läänistama, tagades nii nende lojaalsuse. Mõnele vabanenud kohale määrasid uue võimukandja nii paavst kui ka keiser.

Seetõttu pani Gregorius Heinrichi kirikuvande alla. Paavst määras Rudolf von Rheinfeldeni vastukuningaks ja Heinrich omakorda laskis valida vastupaavsti. Saksamaal algas kodusõda. 14. oktoobril 1080 toimus Elsteri lahing, milles Rudolf purustas Heinrichi sõjaväe, kuid suri ise järgmisel päeval lahingus saadud haavadesse.

Saksimaa ja Švaabimaa aadlikud valisid 6. augustil 1081 Ochsenfurdis Hermanni uueks vastukuningaks. Mainzi peapiiskop Siegfried I kroonis Hermanni Goslaris 26. detsembril ja Hermann püüdis paavsti tahtmist Saksamaal läbi suruda.

Hermann lootis koguda suure sõjaväe ja sellega Heinrichit lüüa, aga selle plaani nurjas tema peamise toetaja Otto von Northeimi surm 11. jaanuaril 1083. Hermann ei osutunud kaugeltki nii võimekaks juhiks kui Rudolf ja Heinrich suutis seetõttu kodusõja peaaegu ilma vastupanuta lõpetada. Hermann põgenes 1085 Taani.

1086 tuli ta sealt sõjaväega tagasi ja võitis liidus Baieri hertsogi Welf I-ga Heinrichit Bleichfeldi lahingus, kuid osutus niivõrd ebapopulaarseks, et pidi 1088 võitlusest Heinrichiga loobuma. Gregorius oli surnud 1085 ja järgmised paavstid enam nii saksavaenulikku poliitikat ei ajanud, nii et ka paavsti toetus Hermannile vähenes. Hermann suri varsti pärast seda. Rohkem vastukuningaid paavstid valida ei lasknud.

Hermann oli abielus Sofia von Formbachiga. Abielust sündis poeg Otto von Salm, kes sai isa järel Salmi valitsejaks, kuid ei paistnud poliitikas ega poliitikaväliselt millegagi silma.