Heldia Estam

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Heldia Estam (neiupõlvenimi Naelapea, 1. oktoober 1923 Tartu26. jaanuar 2004 Tallinn) oli eesti ajakirjanik ja fotograaf.

Heldia Estam lõpetas 1943 Tallinna 9. gümnaasiumi (Riiklik Inglise Kolledž). Tema vanemad Yri ja Alice Naelapea põgenesid läände oma kolme lapsega septembris 1944 vahetult enne Tallinna vallutamist Punaarmee poolt. Pärast põgenikelaagrites veedetud aastaid Saksamaal ja abiellumist Jüri Estam seenioriga emigreerus Heldia Estam 1956 koos mehe ja kolme lapsega USA-sse.

Võimalik, et Heldia Estam oli esimene eestlane, kellele tehti õnnestunud südamelõikus avatud rinnakorvi kaudu. Kirurgiks oli 1958. aastal doktor Walt Lillehei Minneapolises. Lillehei oli esimene maailmas, kellel seda sorti operatsioonid õnnestusid. Vt. "King of Hearts: The True Story of the Maverick Who Pioneered Open Heart Surgery", G. Wayne Miller, New York, New York: Times Books, 2000.

Heldia Estam õppis ajakirjandust, võrdlevat kirjandusteadust ja fotograafiat Santa Monica City College'is ja California State University juures. Ta oli Ameerika Hääle eestikeelse toimetuse liige ning ajakirja "Triinu" kolleegiumi liige ja selle väljaande kirjasaatja USA läänerannikul. H. Estam-Naelapea oli mitme pagulasorganisatsiooni aktiivne liige. Akadeemiline kuuluvus: Korp! Indla, Society of Professional Journalists Sigma Delta Chi. Fotonäitused: Los Angeleses oma ajakirjandustegevuse 35. aastapäeval, väljapanekuid Ülemaailmsetel Eesti Päevadel.

Pärast Eesti taasiseseisvumist naasis Heldia Estam kodumaale.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Heldia Estami poeg on Jüri Estam.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]