Hartmuth Lahm

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Hartmuth Lahm (kasutusel ka Hardtmuth Lahm, Hardtmut Lahm, Hottie Lahm, Hotti Lahm, Hotpoint Lahm[1]; 23. detsember 1912 Tallinn28. mai 1981 Sydney, Austraalia[2]) oli eesti kunstnik, illustraator ja karikaturist.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Lahm sündis Tallinnas juveliiri pojana. 1929. aastal kolis perekond Austraaliasse. Alguses oli tal soov leida tööd elektriinsenerina[3], kuid ta asus õppima Irish Sydney Technical Collegei Darlinghurst kunstikooli. Kursusekaaslased ristisid teda "Hotpointi", mis lühenes kiiresti "Hottie"-ks. Tema esimesed karikatuurid Austraalias avaldas 1930. aasta jaanuaris ajaleht "Sydney Maili". 1930. aastatel töötas vabakutselisena ja tegi kaastööd väljaannetele Smith’s Weekly ja Bulletin. Aastal 1934 hakkas tegema kaastööd koomiksiajakirjaga Fatty Finni Weekly, kus ta lõi kaks koomiksikuju – Basso karu ja Popsy pingviini. Kui 1935. aastal ajakiri suleti, siis joonistas mõnda aega hotellide baarides külastajatest šarže, kuid teenitud raha kulus peamiselt pettunud klientidele joogi väljategemisele. Aastal 1937 pöördus ta tagasi Sydneysse, kus ta alustas koos Associated Newspaper'iga looma koomiksi ja karikaturistide ühendust, mille kaudu varustati karikatuuride ja koomiksitega erinevaid väljaandeid. 1937. aastal sündis tema kuulsaim looming – koer Snifter, kes üle 30 aasta oli ajakirja Man tagaküljel ja kellest on trükitud spetsiaalseid väljaandeid, et koguda rahalisi vahendeid sõja jõupingutustele. 1951–1954 joonistas ta veel mitmeid muid koomiksitegelasi Man'ile, näiteks "Snowy McGann in the Sunday Sun". Lühikest aega tundis huvi ka must-valge fotograafia vastu ja tema mõningaid fotosid avaldati 1951 augustil ajakirjas "The Australasian Photo Review". 1947. aastal kirjutas ja illustreeris lasteraamatu "Paddy Bow Wow" ja on illustreerinud veel mitmeid teisi lasteraamatuid.

1950. aasta 2 augustil nimetatas ajakiri People Magazine teda "üheks Austraalia elavamaks ja originaalsemaks kunstnikuks".

Tema originaaltöid on säilinud State Library of New South Wales (Uus-Lõuna-Walesi Riigiraamatukogus), Art Gallery of Western Australia (Lääne-Austraalia kunstigaleriis), Austraalia Rahvusraamatukogus, The Cartoon Bunker ja Coffs Harbour NSW.

Ta suri Sydneys 1981. aastal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]