Hannoveri hobune

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hannoveri tõugu mära Sunrise

Hannoveri hobune (saksa keeles: Hannoveraner) on hobusetõug, mis pärineb Saksamaalt Alam-Saksi (Niedersachsen) liidumaalt. Loomulaadilt kuulub hannoveri hobune soojavereliste hulka.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Hannoveri hobuste turjakõrgus on 157–185 cm, kusjuures eelistatakse turjakõrgust 165 cm ringis. Värvuselt võivad nad olla raudjad, mustad, hallid või kõrbed. Kael on pikk ja graatsiline ning pea profiilis sirgete kontuuridega. Keha on elegantne, tugev ja tähelepanuväärselt lihaseline. Jalad on tugevate liigeste ning suurte ühtlase kujuga kapjadega. Iseloomult on hannoverid tasakaalukad, mistõttu on nad erakordselt head ratsa- ja spordihobused.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Hannoveri hobuste aretus sai alguse 18. sajandil. See полукровная tõugu hobused saadud 1735 aastal toonase ганноверским prints Георгом II.[1] Algseteks kasutusaladeks oli põllumajandus ning sõjandus. Sajandi lõpuks olid hannoverid hinnatud tõllahobused. 1888. aastal avaldati esimene tõuraamat ning hannoveridest sai üks Euroopa populaarsemaid hobusetõuge. Pärast Teist maailmasõda langes nõudlus põllumajandushobuste järele ning uueks aretuseesmärgiks sai sportliku tüübi loomine. Tänaseks on hannoveridest saanud hinnatud kolmevõistluse ning takistus- ja koolisõiduhobused.

Sport[muuda | muuda lähteteksti]

Hannoverid koolisõidus[muuda | muuda lähteteksti]

WBFSH and FEI hinnangul on Hannoveri hobune olnud edukaim tõug rahvusvahelistel koolisõiduvõistlustel alates aastast 2001, kui hakati tulemusi märkima. Hannoveri tipptasemel rahvusvahelised hobused on Salinero, Satchmo 78, Sunrise, Bonaparte 67, Brentina ja Wansuela Suerte. Alates 1956. aasta olümpiamängudest on hannoverid teeninud 3 individuaalset kuldmedalit (Salinero kaks korda ja Gigolo), 4 individuaalset hõbemedalit (Satchmo, Gigolo kaks korda Woycek) ja 4 individuaalset pronksi (Bonaparte, Weyden, Mehmed ja Dux) . Hannoverid on olnud mitte vähem kui 7 kuldmedali omanikud meeskondlikus sõidus (2008, 2004, 2000, 1996, 1992, 1976, 1968 ja 1964). Mitmed hannoverid on võitnud ka ülemaailmseid ratsaspordivõistlusi, mis toimuvad iga nelja aasta järel, et olümpiavahelised aastad ühtlaselt jaotada. Hannoveri tõugu honustest on ratsavõistluste maailmameistrid Mehmed (1974), Gigolo (1994, 1998), Satchmo (2006) ja Salinero (2006, vabakava).

Hannoverid takistussõidus[muuda | muuda lähteteksti]

Hannoveri hobused on järjekindlalt järjestatud viie kõige edukama tõu hulka ka takistussõidus FEI ja WBFSH poolt. Selle aastatuhande parimad hannoveri takistussõidu hobused on Shutterfly ja For Pleasure. Shutterfly võitis takistussõidu maailmakarika võistluse 2005., 2008. ja 2009. aastal. For Pleasure oli 1995. aasta maailmameistrivõistluste teisel kohal ning oli kahe kuldmedaliga võitnud olümpiamängude takistussõidu meeskonna liige.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]