Habsburgi linnus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Habsburgi linnus

Habsburgi linnus (mõnikord ka Hapsburg; algselt Havichtsburg või Habichtsburg ehk Hauka linnus) on linnus Šveitsis Aargau kantonis Habsburgi maakonnas. See rajati Radboti, Habsburgide esivanema poolt umbes 1020. aastatel. Linnuse järgi võttis endale nime Habsburgi dünastia, hakates end nii nimetama 12. sajandil.

Tavaliselt seostatkse linnuse nime haukaga, mis oli sajandeid ka Habsburgide vapilinnuks, kuid on pakutud ka võimalust, et linnusele anti nimi hoopis vanasaksakeelse sõna hab/haw järgi, mis tähendab koolmekohta. Tunduvalt levinum on siiski esimene arvamus.

Habsburgi linnus oli kuni 13. sajandi lõpuni Habsburgide pearesidentsiks, kust nad valitsesid oma Reini-äärseid valduseid. Kui Rudolf von Habsburg vallutas aga Austria, kaotas linnus oma senise tähtsuse. Just enne seda ehitati ta suurejooneliselt välja ning enamik tänaseni säilinud varemetest pärinevad Rudolfi ajast. 1415 langes linnus šveitslaste kätte ning sai riigi omandiks. Üldiselt lasti sellel laguneda, mis pole ka ime, kui arvestada, et tegu oli ühe Šveitsi Liidu kõige vihasema vaenlase kunagise pearesidentsiga. Alles 1803 hakati seda renoveerima.

Tänaseks on linnusest säilinud peamiselt kandiline peatorn ning müürijuppe. Tornis asub praegu restoran.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]