Mine sisu juurde

Guntram Rikas

Allikas: Vikipeedia
Guntram Rikas hilisemal illustratsioonil

Guntram Rikas (ladina keeles Guntramnus Dives, saksa Guntram der Reiche, prantsuse Gontran le Rich; umbes 930 – 973 või 990) oli 1160. aastail koostatud Muri kloostri kroonika Acta Murensia andmetel esimene Habsburgide suguvõsa eelkäija.

Guntram oli Švaabimaa aadlik ning teda on hüütud ka Muri isandaks (herr zu Muri). Guntram oli krahv Breisgaus, lisaks kuulusid talle valdused Alam-Elsassis ning Muri piirkonnas Aargaus. Tema kohta on teada, et keiser Otto I võttis talt 952. aastal osa valduseid käest, sest kahtlustas teda reetmises, ent hiljem sai Guntram oma valdused tagasi.

Guntrami isaks on arvatud Nordgaust Elsassist pärinevat krahvi Hugot, kelle isa oli krahv Eberhard III. Nõnda võis Guntram kuuluda Eberhardide dünastiasse, mis oli Eticho suguvõsa üks harusid; see suguvõsa läks tagasi 7. sajandil elanud Elsassi hertsogi Etichoni. Guntrami ema nimeks oli Hildegard. Guntrami pojaks oli Lanzelin (ka Kanzelin) ning tema pojapoeg oli Radbot, kes ehitas Habsburgi linnuse, mille järgi dünastia endale hiljem nime võttis.