Guggenheimi muuseum

Allikas: Vikipeedia
Guggenheimi muuseum
Muuseumi aatrium

Guggenheimi muuseum, ametlikult Solomon R. Guggenheimi muuseum, (sageli lihtsalt Guggenheim) on tuntud kunstimuuseum Manhattani Upper East Side'is New Yorgis.

Muuseumil on suur impressionistliku, postimpressionistliku, varajase kaasaegse ja kaasaegse kunsti kollektsioon. Samuti toimub seal igal aastal mitmeid temaatilisi näitusi.

Muuseumi rajas 1939. aastal Solomon R. Guggenheimi fond, siis kandis muuseum nime Museum of Non-Objective Painting. Nime muudeti 1952. aastal, et austada muuseumi asutajat Solomon R. Guggenheimi (1861–1949).

Muuseumi esimene direktor oli kunstnik Hilla von Rebay, kes juhtis asutust kuni 1952. aastani. Pärast teda on selles ametis olnud James Johnson Sweeney, Thomas M. Messer, Thomas Krens ja Richard Armstrong.

Algusaastatel kasutas muuseum rendiruume. 21. oktoobril 1959 avati Frank Lloyd Wrighti projekteeritud muuseumihoone, millest on kujunenud üks 20. sajandi olulisemaid arhitektuurimälestisi. "Vaimu templina" kavandatud hoone on ülaosast laiem kui alaosast ja hoone keskel asub spiraalina tõusev kaldtee. Hoonele tehti 1992. aastal juurdeehitus ja seda restaureeriti 2005–2008.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]