George Boleyn

Allikas: Vikipeedia
Hans Holbein noorema joonistus, mis võib kujutada George Boleyni

George Boleyn (u 1503[1] või aprill 1504[2] – 17. mai 1536) oli inglise aadlik, teine Rochfordi vikont ja kuninganna Anne Boleyni vend.

George oli Wiltshire'i krahvi Thomas Boleyni ja Elizabeth Howardi ainus poeg, kes elas imikueast kauem. George'i vanemad õed Mary ja Anne said hariduse välismaal, kuid George'i hariti ilmselt Inglismaal. Lisaks emakeelele rääkis George puhast prantsuse keelt ning veidi ka itaalia ja ladina keelt.

Umbes 1524. aastal abiellus George leedi Jane Parkeriga.[3] 1529. aastal löödi George rüütliks ning talle anti teise Rochfordi vikondi tiitel.

Kuningas Henry VIII oli hakanud huvi tundma George'i õe Anne'i vastu juba 1527. aastal. 1533. aastal õnnestus kuningal abielu Aragóni Catherine'iga lahutada ning abielluda Anne'iga. Abielu peamine eesmärk oli saada meessoost troonipärija, kuid paaril sündis vaid tütar, Elizabeth. Anne'il oli mitu nurisünnitust.

1536. aastal tahtis Henry Anne'ist vabaneda ning abielluda Anne'i õuedaami Jane Seymouriga. Anne'i süüdistati abielurikkumises viie mehega, sealhulgas George'iga. George'i süüdistati intsestis ja riigireetmises. Ilmselt polnud need süüdistused tõesed, kuid siiski vahistati Anne ja George 2. mail.

George hukati pea maharaiumise kaudu 17. mail 1536, Anne hukati kaks päeva hiljem. Nende laibad maeti märgistamata haudadesse.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Lindsey, Karen (1995). Divorced, Beheaded, Survived: A Feminist Reinterpretation of the Wives of Henry VIII. Da Capo Press.
  2. Ives, Eric (2004). The Life and Death of Anne Boleyn.
  3. Richardson, Douglas (2011). Plantagenet Ancestry: A Study In Colonial And Medieval Families, 2nd Edition, 2011.