Gaeli sportmängud

Allikas: Vikipeedia

Gaeli sportmängud on traditsioonilised spordialad, mida mängitakse peamiselt Iirimaal. Kaks kõige populaarsemat spordiala on gaeli jalgpall ja hurling. Rounders ja Gaeli käsipall on tuntavalt vähem populaarsed. Gaelic Athletic Association (GAA) korraldab kõike, mis on seotud nende nelja spordialaga. 19 sajandi lõpuks olid kõik gaeli mängud väljasuremise ohus, kuid GAA sihikindel tegutsemine koos tõi pöörde. Kõik ülejäänud gaeli sportmängud on peaaegu unustatud ja välja surnud. Vähesel määral mängitakse veel ka road bowling'ut.

Gaeli jalgpall[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Gaeli jalgpall.

Gaeli jalgpalli mängitakse kahe 15-liikmelise meeskonna vahel, ristküliku kujulisel muruväljakul, kus väljaku mõlemas otsas on H-kujulised väravad. Mängijate peamine eesmärk on lüüa või visata pall vastaste värasse. Võidab see meeskond, kellel on mängu lõpus rohkem punkte. Omapärane mäng, mis on segu jalgpalli ja käsipalli elementidest.

Hurling[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Hurling.

Hurling on vana gaeli sportmäng, mida mängitakse keppide ja palliga. Väidetavalt arvatakse hurling olevat kõige kiirema tempoga väljakuspordiala. Hurlingut mängitakse kahe 15-liikmelise meeskonna vahel, ristküliku kujulisel muruväljakul, kus väljaku mõlemas otsas on H-kujulised väravad. Mängijate peamine eesmärk on saada väike pall vastaste värasse, kasutades selleks kirve kujulisi puidust keppe. Võidab see meeskond, kellel on mängu lõpus rohkem punkte.

Rounders[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Rounders.

Rounders'it mängitakse palli ja kurikatega. See on kõige väiksema populaarsusega gaeli sportmäng. Oma olemuselt meenutab mäng pesapalli.

Gaeli käsipall[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Gaeli käsipall.

Gaeli käsipall on mäng, kus kaks mängijat kasutavad oma käsi, et lüüa pall vastu seina nii, et vastasel oleks seda võimalikult raske tagasi lüüa. Mäng sarnaneb väga Ameerika käsipalliga.